Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Koniunktura w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach - styczeń 2023 roku

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
20.01.2023

W styczniu br. w większości prezentowanych obszarów gospodarki wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie wyższym od prezentowanego w grudniu ub.r. Wskaźnik ten we wszystkich obszarach znajduje się poniżej średniej długookresowej[1]. W większości badanych obszarów sygnalizuje się poprawę składowych „diagnostycznych”, natomiast w przypadku „prognostycznych” sytuacja jest zróżnicowana i zależna od obszaru gospodarki.

Jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (plus 11,7) oraz informacja i komunikacja (plus 10,2) jako jedyne oceniają koniunkturę korzystnie[2], choć poniżej średniej długookresowej (odpowiednio plus 26,0 i plus 18,3). Najbardziej pesymistyczne oceny formułują podmioty z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (minus 23,5) oraz budownictwo (minus 21,7).

Do badania za bieżący miesiąc – odpowiedzi udzielane w okresie od 1 do 10 dnia bm. – dołączono moduł pytań diagnozujących wpływ wojny w Ukrainie na koniunkturę gospodarczą oraz odnoszących się do procesów cenowych (wyniki w Aneksie).


 

[1] Średnia długookresowa (średnia arytmetyczna dla poszczególnych wskaźników ogólnego klimatu koniunktury) obejmuje szeregi czasowe od 2000 r., poza usługami (od 2003 r.) i handlem hurtowym (od 2011 r.).

[2] Poprzez sformułowanie „korzystnie” (dodatnia wartość wskaźnika) rozumiemy sytuację, gdzie odsetek przedsiębiorców spodziewających się poprawy sytuacji gospodarczej ich podmiotów w najbliższych trzech miesiącach lub obserwujących taką poprawę, przeważa nad odsetkiem przedsiębiorców oczekujących jej pogorszenia.


Wyjdź z archiwum

Do góry

Newsletter