Koniunktura gospodarcza - marzec 2025 r.



W marcu br. wskaźniki dla większości sektorów (tak wyrównane, jak i niewyrównane sezonowo) wskazują na poprawę lub stabilizację koniunktury w gospodarce.
W porównaniu z poprzednim miesiącem największa poprawa koniunktury wystąpiła w zakwaterowaniu i gastronomii, budownictwie oraz przetwórstwie przemysłowym.
W większości badanych obszarów sygnalizowany jest brak zmian lub pogorszenie składowych „diagnostycznych”, natomiast w przypadku „prognostycznych” zgłaszana jest poprawa.
Jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (plus 23,2) oceniają koniunkturę najbardziej korzystnie[1], choć wartość wskaźnika kształtuje się poniżej średniej długookresowej (plus 25,4). Najbardziej pesymistyczne oceny formułują podmioty z sekcji przetwórstwo przemysłowe (minus 6,3), a wartość wskaźnika jest poniżej średniej długookresowej (plus 0,7).

[1] Poprzez sformułowanie „korzystnie” (dodatnia wartość wskaźnika) rozumiemy sytuację, gdzie odsetek przedsiębiorców spodziewających się poprawy sytuacji gospodarczej ich podmiotów w najbliższych trzech miesiącach lub obserwujących taką poprawę, przeważa nad odsetkiem przedsiębiorców oczekujących jej pogorszenia.