Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w grudniu 2014 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
19.12.2014

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w grudniu oceniany jest nieznacznie negatywnie, gorzej niż w listopadzie, ale lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat. Oceny bieżącego portfela zamówień, produkcji i sytuacji finansowej są niekorzystne, wobec pozytywnych opinii sprzed miesiąca. Odpowiednie przewidywania są bardziej negatywne od prognoz formułowanych w listopadzie. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nadal spadać.


W grudniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest bardziej negatywnie niż w listopadzie, ale mniej pesymistycznie niż w analogicznym miesiącu ostatnich czterech lat. Oceny bieżące i prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są bardziej niekorzystne od formułowanych przed miesiącem. Przedsiębiorcy spodziewają się nieco większego od zapowiadanego w listopadzie spadku cen robót budowlano-montażowych.


W grudniu ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym oceniany jest nieco mniej optymistycznie niż w listopadzie, ale lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzednich trzech lat. Bieżąca sprzedaż rośnie, choć wolniej niż przed miesiącem. Odpowiednie przewidywania oraz diagnozy i prognozy sytuacji finansowej są niekorzystne, gorsze od zgłaszanych w listopadzie. Przedsiębiorcy przewidują, iż dynamika cen będzie zbliżona do zapowiadanej miesiąc wcześniej.


Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest nieznacznie pesymistycznie, gorzej niż w listopadzie, ale lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzednich sześciu lat. Diagnozy i prognozy sprzedaży oraz sytuacji finansowej są niekorzystne, gorsze od zgłaszanych przed miesiącem. Dyrektorzy przedsiębiorstw oczekują, iż w najbliższych trzech miesiącach ceny mogą spadać.


W grudniu najbardziej korzystnie, podobnie jak przed miesiącem, choć gorzej niż przed rokiem, oceniają koniunkturę podmioty z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa. Najbardziej pesymistyczne oceny koniunktury formułują kierujący jednostkami z sekcji edukacja – są one zbliżone do zgłaszanych w listopadzie, ale gorsze od opinii sygnalizowanych w grudniu ubiegłego roku.

Wyjdź z archiwum

Do góry

Newsletter