Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Koniunktura w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach - listopad 2023 roku

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
22.11.2023

W listopadzie br. w większości prezentowanych obszarów gospodarki wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie zbliżonym lub wyższym od prezentowanego w październiku br. W przypadku danych wyrównanych sezonowo, w większości obszarów wskaźnik ten jest na poziomie wyższym niż w ubiegłym miesiącu. Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury we wszystkich obszarach, poza handlem detalicznym, znajduje się poniżej średniej długookresowej[1]. W większości badanych obszarów sygnalizuje się poprawę lub brak zmian zarówno składowych „diagnostycznych”, jak i „prognostycznych”.

Jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (plus 17,8) oraz informacja i komunikacja (plus 13,5) jako jedyne oceniają koniunkturę pozytywnie[2], choć poniżej średniej długookresowej (odpowiednio plus 25,7 i plus 18,1). Najbardziej pesymistyczne oceny formułują podmioty z sekcji przetwórstwo przemysłowe (minus 12,1) oraz budownictwo (minus 10,2).

Do badania za bieżący miesiąc - odpowiedzi udzielane w okresie od 1 do 10 dnia bm. – dołączono moduł pytań diagnozujących wpływ wojny w Ukrainie na koniunkturę gospodarczą oraz dotyczących inwestycji (wyniki w tablicy 2).

Koniunktura w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach - listopad 2023 roku


1 Średnia długookresowa (średnia arytmetyczna dla poszczególnych wskaźników ogólnego klimatu koniunktury) obejmuje szeregi czasowe od 2000 r., poza usługami (od 2003 r.) i handlem hurtowym (od 2011 r.).

2 Poprzez sformułowanie „pozytywnie” (dodatnia wartość wskaźnika) rozumiemy sytuację, gdzie odsetek przedsiębiorców spodziewających się poprawy sytuacji gospodarczej ich podmiotów w najbliższych trzech miesiącach lub obserwujących taką poprawę, przeważa nad odsetkiem przedsiębiorców oczekujących jej pogorszenia.

Wyjdź z archiwum

Do góry

Newsletter