Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Koniunktura w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach - marzec 2024 roku

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
22.03.2024

W marcu br. w większości prezentowanych obszarów gospodarki wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie zbliżonym lub wyższym niż w lutym br. W przypadku danych wyrównanych sezonowo, w większości obszarów wskaźnik ten jest na poziomie zbliżonym do sygnalizowanego w ubiegłym miesiącu. Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury we wszystkich obszarach, poza handlem detalicznym oraz zakwaterowaniem i gastronomią, znajduje się poniżej średniej długookresowej . W większości badanych obszarów sygnalizowany jest brak zmian lub pogorszenie składowych „diagnostycznych”, natomiast w przypadku „prognostycznych” poprawa.

Jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (plus 21,3) oceniają koniunkturę najbardziej korzystnie[1], choć poniżej średniej długookresowej (plus 25,6). Najbardziej pesymistyczne oceny formułują podmioty z sekcji przetwórstwo przemysłowe (minus 7,2), transport i gospodarka magazynowa (minus 4,7) oraz budownictwo (minus 4,0).

Do badania za bieżący miesiąc – odpowiedzi udzielane w okresie od 1 do 10 dnia bm. – dołączono moduł pytań dotyczących rynku pracy (wyniki w tablicy 2).


[1] Poprzez sformułowanie „pozytywnie” (dodatnia wartość wskaźnika) rozumiemy sytuację, gdzie odsetek przedsiębiorców spodziewających się poprawy sytuacji gospodarczej ich podmiotów w najbliższych trzech miesiącach lub obserwujących taką poprawę, przeważa nad odsetkiem przedsiębiorców oczekujących jej pogorszenia.

Wyjdź z archiwum

Do góry

Newsletter