Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Koniunktura w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach - kwiecień 2024 roku

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
22.04.2024

Pogłębione pytania o aktualne zagadnienia gospodarcze – oceny i oczekiwania.

W kwietniu br. publikowane wskaźniki wskazują na ogólną stabilizację koniunktury w gospodarce. We wszystkich prezentowanych obszarach wskaźnik ogólnego klimatu  koniunktury kształtuje się bowiem na poziomie zbliżonym lub nieznacznie wyższym niż w marcu br. Tendencję potwierdzają także dane wyrównane sezonowo, w większości obszarów wskaźnik ten jest na poziomie zbliżonym do sygnalizowanego w ubiegłym miesiącu. W większości badanych obszarów sygnalizowany jest brak zmian lub poprawa zarówno składowych „diagnostycznych”, jak i „prognostycznych”.

Jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (plus 20,8) oceniają koniunkturę najbardziej korzystnie1, choć poniżej średniej długookresowej (plus 25,5). Pesymistyczne oceny formułują jedynie podmioty z sekcji przetwórstwo przemysłowe (minus 6,9), transport i gospodarka magazynowa (minus 3,2) oraz budownictwo (minus 2,6).

Do badania za bieżący miesiąc – odpowiedzi udzielane w okresie od 1 do 10 dnia bm. – dołączono moduł pytań diagnozujących wpływ wojny w Ukrainie na koniunkturę gospodarczą oraz dotyczących procesów cenowych (wyniki w tablicy 2).

wskaźnik koniunktury - wykres


1 Poprzez sformułowanie „pozytywnie” (dodatnia wartość wskaźnika) rozumiemy sytuację, gdzie odsetek przedsiębiorców spodziewających się poprawy sytuacji gospodarczej ich podmiotów w najbliższych trzech miesiącach lub obserwujących taką poprawę, przeważa nad odsetkiem przedsiębiorców oczekujących jej pogorszenia.

Archiwum

Do góry

Newsletter