Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Koniunktura w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach - czerwiec 2024 roku

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
21.06.2024

W czerwcu br. publikowane wskaźniki wskazują na zróżnicowaną sytuację w poszczególnych sektorach gospodarki, w kilku z nich jednak wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (zarówno wyrównany, jak i niewyrównany sezonowo) pogarsza się nieznacznie w ostatnich miesiącach. Pozytywnie wyróżnia się sytuacja w transporcie i gospodarce magazynowej oraz w gastronomii i zakwaterowaniu, gdzie  koniunktura oceniana jest lepiej niż w maju. W większości badanych obszarów sygnalizowane jest pogorszenie lub brak zmian zarówno składowych „diagnostycznych”, jak i „prognostycznych”.

Jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (plus 19,9) oceniają koniunkturę najbardziej korzystnie1, choć poniżej średniej długookresowej (plus 25,5). Najbardziej pesymistyczne oceny formułują podmioty z sekcji przetwórstwo przemysłowe (minus 10,1).

Do badania za bieżący miesiąc – odpowiedzi udzielane w okresie od 1 do 10 dnia bm. – dołączono moduł pytań dotyczących rynku pracy (wyniki w tablicy 2).


1 Poprzez sformułowanie „korzystnie” (dodatnia wartość wskaźnika) rozumiemy sytuację, gdzie odsetek przedsiębiorców spodziewających się poprawy sytuacji gospodarczej ich podmiotów w najbliższych trzech miesiącach lub obserwujących taką poprawę, przeważa nad odsetkiem przedsiębiorców oczekujących jej pogorszenia.

Archiwum

Do góry

Newsletter