Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Koniunktura konsumencka. Sierpień 2017 roku

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
24.08.2017

W sierpniu 2017 r., w porównaniu do poprzedniego miesiąca, odnotowano poprawę obecnych i przyszłych nastrojów konsumenckich.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, był wyższy o 1,7 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie 5,7.

 Wszystkie składowe wskaźnika BWUK uzyskały wartości wyższe niż przed miesiącem. Najbardziej poprawiły się oceny dotyczące obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów (wzrost o 2,7 p. proc.) oraz obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (wzrost o 2,3 p. proc.) i obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost o 1,7 p. proc.).

W porównaniu do sierpnia 2016 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 9,5 p. proc.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 1,4 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie 2,7.

Wszystkie składowe wskaźnika WWUK, również osiągnęły wartości wyższe niż miesiąc wcześniej. Największa poprawa dotyczyła oceny możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy (wzrost o 3,2 p. proc.). Dla pozostałych składowych odnotowano wzrosty w zakresie od 0,7 do 0,9 p. proc.

W sierpniu br. WWUK osiągnął wartość o 10,0 p. proc. wyższą, niż w analogicznym miesiącu 2016 r.

Wyjdź z archiwum

Do góry

Newsletter