Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Obroty towarowe handlu zagranicznego ogółem i według krajów w okresie styczeń-maj 2020 roku

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
15.07.2020

Obroty towarowe handlu zagranicznego1 w okresie styczeń - maj br. wyniosły w cenach bieżących 393,3 mld PLN w  eksporcie oraz  384,3 mld PLN w imporcie. Dodatnie saldo ukształtowało się na poziomie 9,0 mld PLN, w analogicznym okresie ub. roku wyniosło minus 0,2 mld PLN. W porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. spadł zarówno eksport, jak i import odpowiednio o 7,4% i o 9,6%.


Spadek obrotów w okresie styczeń - maj br.  związany był tak jak w poprzednim okresie  m.in. z ograniczeniami na terenie Polski, związanymi z COVID-19.

W danych za maj, odnotowano spadek obrotów w eksporcie o 17,6%, a w imporcie o 25,0%  w stosunku do maja ub. roku. Duży wpływ na spadek obrotów miała sekcja towarowa SITC -  maszyny i urządzenia transportowe, której dynamika w maju br. spadła o 27,6% w eksporcie, a w imporcie o 32,1%.

Dynamika z naszym głównym partnerem handlowym Niemcami w maju w eksporcie, jak i w imporcie obniżyła się w porównaniu z majem ub. r., wyniosła odpowiednio 85,2% i 69,5%.


1 UWAGA. Ze względu na zaokrąglenia danych, w niektórych przypadkach sumy składników mogą się nieznacznie różnić od podanych wielkości „ogółem”.

Zbiór danych o obrotach handlu zagranicznego ma charakter otwarty. Dane publikowane wcześniej są korygowane w miarę napływu dokumentów celnych oraz deklaracji INTRASTAT.


Wyjdź z archiwum

Do góry

Newsletter