Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Budownictwo mieszkaniowe w styczniu 2019 roku

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
21.02.2019

W styczniu 2019 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Nieznacznie spadła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Według wstępnych danych, w styczniu 2019 r. oddano do użytkowania 16,3 tys. mieszkań, tj. o 8,6% więcej niż przed rokiem. Deweloperzyb oddali do użytkowania 9,9 tys. mieszkań (20,6% więcej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku), natomiast inwestorzy indywidualnib przekazali do użytkowania 6,1 tys. mieszkań, tj. o 5,0% mniej, niż w styczniu 2018 r. W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 98,0% ogółu mieszkań oddanych do użytkowania. Mniej mieszkań niż przed rokiem oddano do użytkowania w budownictwie spółdzielczym (24 wobec 111 mieszkań). W pozostałych formach budownictwa (społeczne czynszowe, komunalne i zakładowe) łącznie oddano do użytkowania 295 mieszkań, tj. o 3,1% więcej niż przed rokiem, z czego ponad połowa to mieszkania społeczne czynszowe.

Powierzchnia użytkowa mieszkań oddanych do użytkowania w styczniu 2019 r. wyniosła 1,5 mln m2, czyli o 3,9% więcej niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego. W tym samym okresie przeciętna powierzchnia użytkowa 1 mieszkania zmniejszyła się o 4,2 m2 - do poziomu 91,6 m2.

b Ilekroć w notatce jest mowa o deweloperach, oznacza to budownictwo przeznaczone na sprzedaż lub wynajem, realizowane przez różnych inwestorów z zamiarem osiągnięcia zysku, natomiast informacje o inwestorach indywidualnych dotyczą budownictwa realizowanego na użytek własny inwestora

Wyjdź z archiwum

Do góry

Newsletter