Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Wyniki finansowe zakładów ubezpieczeń w 2013 roku 1

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
01.04.2014

W dniu 31 grudnia 2013 r. zezwolenie na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej w Polsce miało pięćdziesiąt osiem zakładów ubezpieczeń (przed rokiem pięćdziesiąt dziewięć); działalność w ubezpieczeniach na życie (dział I) prowadziło dwadzieścia siedem towarzystw, a pozostałe ubezpieczenia osobowe i majątkowe (dział II) obsługiwało trzydzieści jeden firm, w tym jeden zakład reasekuracji.

Większość zakładów ubezpieczeń miało formę organizacyjną spółki akcyjnej (dwadzieścia pięć w dziale I i tyle samo w dziale II), spośród ośmiu towarzystw ubezpieczeń wzajemnych (TUW), dwa prowadziły ubezpieczenia na życie. W towarzystwach zorganizowanych w formie spółek akcyjnych dominował kapitał zagraniczny, TUW-y miały przewagę polskich udziałowców.

 

Wyniki finansowe zakładów ubezpieczeń ogółem w 2013 r., były lepsze niż w 2012 r., na co wpłynął wzrost przychodów i spadek kosztów zakładów ubezpieczeń majątkowych. Poprawie wyników uzyskanych przez zakłady ubezpieczeń majątkowych towarzyszyło pogorszenie się wyników zakładów ubezpieczeń na życie.

 


1 Niniejszą informację opracowano na podstawie danych otrzymanych 11 marca b.r. z Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

 

 

Wyjdź z archiwum

Do góry

Newsletter