Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Wyniki finansowe zakładów ubezpieczeń w I półroczu 2014 roku1

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
22.09.2014

W dniu 30 czerwca 2014 r. zezwolenie na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej w Polsce miało pięćdziesiąt osiem zakładów ubezpieczeń (przed rokiem pięćdziesiąt dziewięć); działalność w ubezpieczeniach na życie (dział I) prowadziło dwadzieścia siedem towarzystw, a pozostałe ubezpieczenia osobowe i majątkowe (dział II) obsługiwało trzydzieści jeden firm, w tym jeden zakład reasekuracji.

Większość zakładów ubezpieczeń miało formę organizacyjną spółki akcyjnej (dwadzieścia pięć w dziale I i tyle samo w dziale II), spośród ośmiu towarzystw ubezpieczeń wzajemnych (TUW), dwa prowadziły ubezpieczenia na życie. Dwadzieścia zakładów ubezpieczeń na życie należało do kategorii zakładów z przewagą kapitału zagranicznego, tyle samo co w zakładach ubezpieczeń majątkowych. W towarzystwach zorganizowanych w formie spółek akcyjnych dominował kapitał zagraniczny, TUW-y miały przewagę polskich udziałowców.

Wyniki finansowe zakładów ubezpieczeń ogółem w I półroczu br. były mniej korzystne niż przed rokiem, z powodu gorszych wyników uzyskanych przez zakłady ubezpieczeń majątkowych. Wyniki zakładów ubezpieczeń na życie były lepsze, na co wpłynął wyższy spadek kosztów niż przychodów w tym dziale.


[1] Niniejszą informację opracowano na podstawie danych otrzymanych 8 września br. z Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego

Wyjdź z archiwum

Do góry

Newsletter