Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Kalendarium

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Publikacje GUS

27
czer

Zatrudnienie i wynagrodzenia w gospodarce narodowej w pierwszym kwartale 2024 roku

Podstawowe informacje o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniach nominalnych i realnych.
Czytaj dalej
27
czer

Turystyka w 2023 roku

Analiza podstawowych danych o infrastrukturze turystycznej Polski i jej wykorzystaniu, uczestnictwa mieszkańców Polski w turystyce oraz o ruchu granicznym. Informacje o wykorzystaniu turystycznych obiektów noclegowych przez Polaków i turystów zagranicznych. Wybrane wskaźniki przedstawiające rozmieszczenie i wykorzystanie bazy noclegowej oraz charakteryzujące przestrzenne zróżnicowanie potencjału turystycznego w Polsce. Ocena wykorzystania potencjału turystycznego przy zastosowaniu wybranych metod statystycznych.
Czytaj dalej
27
czer

Efekty działalności budowlanej w 2023 roku

W publikacji zaprezentowano analizę ilościową i jakościową w zakresie ruchu budowlanego, przedstawiającą najistotniejsze aspekty i główne tendencje zaobserwowanych zjawisk dotyczących pozwoleń wydanych na budowę oraz efektów rzeczowych budownictwa, ocenę sytuacji w zakresie wolumenu decyzji o pozwoleniach wydanych na budowę oraz liczebności i powierzchni użytkowej budynków niemieszkalnych, a także mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia, w podziale na rodzaje obiektów budowlanych, a dla mieszkań, również według form budownictwa. Dla budynków mieszkalnych i obiektów inżynierii lądowej i wodnej, na których budowę wydano pozwolenia obserwacja odnosi się do ich liczby, zawiera również informacje dotyczące podstawy prawnej wydania wszystkich pozwoleń, opartych o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Czytaj dalej
27
czer

Działalność przedsiębiorstw leasingowych w 2023 roku

Badaniem objęte zostały 84 przedsiębiorstwa prowadzące w 2023 r. działalność leasingową. Przedsiębiorstwa te w ciągu całego 2023 r. zawarły 599 tys. nowych umów leasingu na 726 tys. przedmiotów (środków) o łącznej wartości 84,2 mld zł.
Czytaj dalej
27
czer

Bezrobocie rejestrowane 1 kwartał 2024 roku

Podstawowe informacje o liczbie i strukturze osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wg miejsca zamieszkania, cech demograficznych, społeczno-zawodowych, czasu pozostawania bez pracy. Dane dotyczące płynności bezrobocia: napływ, odpływ według różnych przyczyn. Wskaźnik stopy bezrobocia dla Polski jak również dla Unii Europejskiej.
Czytaj dalej
27
czer

Leśnictwo w 2023 roku

Według stanu w dniu 31 grudnia 2023 r., powierzchnia gruntów leśnych wynosiła 9495,7 tys. ha, w tym lasy zajmowały obszar 9294,9 tys. ha i stanowiły 29,6% powierzchni kraju. W 2023 r. wykonano odnowienia lasów na powierzchni 63,1 tys. ha, a zalesienia objęły obszar 0,7 tys. ha. W 2023 r., w stosunku do roku poprzedniego, odnotowano spadek pozyskania drewna ogółem (o 6,7%) do poziomu 41662,2 tys. m3, w tym grubizny (o 6,7%) do 39846,0 tys. m3.
Czytaj dalej
27
czer

Efektywność wykorzystania energii w latach 2012-2022

Długookresowa analiza trendów efektywności energetycznej za pomocą globalnych i sektorowych wskaźników efektywności energetycznej (70). Wskaźniki stanowią narzędzie dla oceny efektywności energetycznej zarówno w skali makro, jak i w poszczególnych obszarach gospodarki, umożliwiają dokonywanie ocen skutków działań i programów w zakresie efektywności energetycznej.
Czytaj dalej
27
czer

Rachunki kwartalne produktu krajowego brutto w latach 2019-2023

Podstawowe informacje na temat rachunków narodowych według kwartałów. Obejmują kwartalne szacunki produktu krajowego brutto za lata 2019-2023 opracowane zgodnie z zasadami Europejskiego Systemu Rachunków Narodowych i Regionalnych w Unii Europejskiej (ESA 2010), wprowadzonego Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 549/2013 z dnia 21 maja 2013 r.
Czytaj dalej
27
czer

Wykorzystanie turystycznych obiektów noclegowych w 1 kwartale 2024 roku

W 1 kwartale 2024 r. z turystycznych obiektów noclegowych skorzystało 7,1 mln turystów, którym udzielono 17,4 mln noclegów. W porównaniu z 1 kwartałem 2023 r. liczba turystów przebywających w obiektach noclegowych zwiększyła się o 0,7%, natomiast liczba udzielonych im noclegów o 0,3%.
Czytaj dalej
27
czer

Infrastruktura komunalna - wodociągowa i kanalizacyjna w 2023 roku

W Polsce w 2023 r. długość sieci kanalizacyjnej wzrosła o 3,9 tys. km (o 2,2%), a liczba przyłączy kanalizacyjnych do budynków mieszkalnych o 114,8 tys. sztuk (o 2,9%).
Czytaj dalej
27
czer

Ochrona środowiska w 2023 roku

W 2023 r. odnotowano spadek poboru wody na potrzeby gospodarki narodowej i ludności (o ok. 12%) oraz ilości wytworzonych ścieków przemysłowych i komunalnych w porównaniu do roku poprzedniego (o ok. 13%). Nastąpiła redukcja emisji zanieczyszczeń pyłowych z zakładów szczególnie uciążliwych dla czystości powietrza o ok. 21% oraz gazowych o ponad 15%. Zmniejszyła się o ok. 4% ogólna ilość wytworzonych odpadów – spadek ilości odpadów przemysłowych o ok. 5%.
Czytaj dalej
27
czer

Wyniki finansowe towarzystw funduszy inwestycyjnych w 2023 roku

Wartość aktywów ogółem zgromadzonych przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych na koniec 2023 r. wyniosła 3,2 mld zł i była wyższa o 18,7% w stosunku do wartości z końca roku poprzedniego.
Czytaj dalej
27
czer

Wybrane wskaźniki przedsiębiorczości w latach 2018-2022

Długookresowa analiza zbiorowości przedsiębiorstw niefinansowych o liczbie pracujących 10 i więcej osób, prowadzących księgi rachunkowe, w których wyodrębniono podmioty o różnym tempie rozwoju, tj. szybkiego wzrostu, wzrostowe, stabilne, schyłkowe i szybkiego spadku. Przedstawiono podstawowe dane charakteryzujące te zbiorowości podmiotów, w tym ich przychody, koszty, nakłady na rzeczowe aktywa trwałe, środki trwałe, liczbę pracujących i wynagrodzenia oraz wybrane wskaźniki. Ponadto, dla całej zbiorowości przedsiębiorstw niefinansowych aktywnych, a także nowych i zlikwidowanych, przedstawiono podstawowe zmienne z zakresu demografii przedsiębiorstw.
Czytaj dalej
27
czer

Pracujący w gospodarce narodowej w Polsce w styczniu 2024 r.

Na ostatni dzień stycznia 2024 r. w gospodarce narodowej było 15064,8 tys. pracujących. Średnia wieku wyniosła 42,7 lat, mediana wieku 42,0 lata.
Czytaj dalej
27
czer

Dobowy budżet czasu ludności w 2023r.

W 2023 r. przeprowadzono kolejne Badanie budżetu czasu ludności. Dostarczyło ono informacji o wykorzystaniu czasu, którym dysponują w ciągu doby mieszkańcy Polski na różne sfery życia.
Czytaj dalej
27
czer

Łańcuchy wartości krajowych przedsiębiorstw w 2022 roku

Na koniec 2022 r. większość (78,7%) badanych przedsiębiorstw o liczbie pracujących 10 i więcej osób wykonywała funkcje biznesowe całkowicie wewnątrz swojego przedsiębiorstwa i nie zlecała ich na zewnątrz.
Czytaj dalej
27
czer

Wylęgi drobiu w maju 2024 r.

Informacje są wynikiem Sprawozdania o wylęgach drobiu i produkcji jaj konsumpcyjnych (R-09W).
Czytaj dalej
27
czer

Bilans przepływów międzygałęziowych w bieżących cenach bazowych w 2020 roku

Badanie dostarcza informacji o gospodarce polskiej w podziale na zasoby pochodzące z produkcji krajowej i z importu oraz o wykorzystaniu tych zasobów w podziale na zużycie pośrednie, spożycie przez gospodarstwa domowe, instytucje rządowe i samorządowe oraz instytucje niekomercyjne, nakłady brutto na środki trwałe, przyrost rzeczowych środków obrotowych i aktywów o wyjątkowej wartości oraz na eksport. Przedstawia gospodarkę narodową według jednorodnych grup wyrobów i usług oraz współzależności zachodzące w procesie tworzenia i podziału produktu krajowego brutto. Jest też źródłem struktur dla innych opracowań statystycznych i prowadzenia analiz ekonomicznych.
Czytaj dalej

Publikacje urzędów statystycznych

27
czer

Aktywność ekonomiczna ludności w województwie podlaskim w 1 kwartale 2024 r.

Urząd Statystyczny w Białymstoku

Opracowanie prezentuje dane dotyczące pracujących, bezrobotnych i biernych zawodowo uzyskane z reprezentacyjnego Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL).
Czytaj dalej
27
czer

Rodziny w województwie podlaskim w świetle Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021

Urząd Statystyczny w Białymstoku

Prezentowana publikacja jest opracowaniem tematycznym poświęconym charakterystyce gospodarstw domowych, rodzin oraz ludności wchodzącej w ich skład.
Czytaj dalej
27
czer

Sytuacja demograficzna województwa podlaskiego w 2023 r.

Urząd Statystyczny w Białymstoku

W publikacji przedstawiono analizę sytuacji demograficznej regionu w 2023 r. na tle roku poprzedniego, a wybrane informacje zostały zaprezentowane w retrospekcji od 2000 r.
Czytaj dalej
27
czer

Warunki mieszkaniowe w województwie podlaskim w świetle Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021

Urząd Statystyczny w Białymstoku

Prezentowana publikacja jest opracowaniem tematycznym poświęconym warunkom mieszkaniowym ludności. Zawiera informacje o liczbie budynków z mieszkaniami według ich rodzajów, a także dane na temat okresu wybudowania, formy własności i wielkości budynków mieszkalnych oraz ich wyposażenia w podstawowe instalacje.
Czytaj dalej
27
czer

Aktywność ekonomiczna ludności w województwie kujawsko-pomorskim w pierwszym kwartale 2024 r.

Urząd Statystyczny w Bydgoszczy

Opracowanie sygnalne zawiera informacje pozyskane na podstawie Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności, którego przedmiotem jest fakt wykonywania, posiadania lub poszukiwania pracy przez osoby w wieku 15-89 lat. Prezentuje dane dotyczące osób aktywnych i biernych zawodowo oraz pracujących i bezrobotnych według płci, wieku, miejsca zamieszkania i poziomu wykształcenia w województwie kujawsko-pomorskim w pierwszym kwartale 2024 r.
Czytaj dalej
27
czer

Ruch naturalny ludności w województwie pomorskim w 2023 r.

Urząd Statystyczny w Gdańsku

Opracowanie zawiera uogólnione dane dotyczące ruchu naturalnego ludności w województwie pomorskim w 2023 r., między innymi o przyroście naturalnym, przeciętnym trwaniu życia oraz migracjach ludności na pobyt stały.
Czytaj dalej
27
czer

Aktywność ekonomiczna ludności w województwie pomorskim w 1 kwartale 2024 r.

Urząd Statystyczny w Gdańsku

Opracowanie zawiera informację o aktywności ekonomicznej ludności w województwie pomorskim prezentujące uogólnione dane dotyczące pracujących, bezrobotnych i biernych zawodowo uzyskane z reprezentacyjnego Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności przeprowadzonego w 1 kwartale 2024 r.
Czytaj dalej
27
czer

Rodziny w województwie pomorskim w Świetle Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021

Urząd Statystyczny w Gdańsku

Opracowanie zawiera zestaw informacji o liczbie, wielkości, składzie rodzinnym i pokoleniowym gospodarstw domowych oraz o liczbie i typach rodzin, w tym rodzin z dziećmi do lat 24 pozostającymi na utrzymaniu.
Czytaj dalej
27
czer

Warunki mieszkaniowe w województwie pomorskim w świetle Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021

Urząd Statystyczny w Gdańsku

Opracowanie składa się z dwóch rozdziałów. Rozdział pierwszy zawiera zestaw informacji na temat liczby zamieszkanych budynków według ich rodzaju, własności, wieku i wielkości, a także wyposażenia w podstawowe instalacje. W rozdziale drugim zaprezentowano dane o stanie zasobów mieszkaniowych zlokalizowanych na terenie województwa, w tym w szczególności mieszkań zamieszkanych, oraz informacje na temat jakościowych aspektów zasobów mieszkaniowych, tj. wielkości, własności i wieku mieszkań, ich wyposażenia w instalacje techniczno-sanitarne, a także warunków mieszkaniowych ludności.
Czytaj dalej
27
czer

Aktywność ekonomiczna ludności w województwie świętokrzyskim w 1 kwartale 2024 r.

Urząd Statystyczny w Kielcach

Informacja została opracowana na podstawie uogólnionych wyników reprezentacyjnego Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL)
Czytaj dalej
27
czer

Rodziny w województwie świętokrzyskim w świetle wyników NSP 2021

Urząd Statystyczny w Kielcach

Publikacja jest opracowaniem tematycznym poświęconym charakterystyce demograficzno-społecznej gospodarstw domowych i rodzin.
Czytaj dalej
27
czer

Rodziny w województwie łódzkim w świetle Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021

Urząd Statystyczny w Łodzi

Opracowanie prezentujące wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, realizowanego w okresie od 1 kwietnia do 30 września 2021 r., według stanu na 31 marca 2021 r., poświęcone charakterystyce demograficznej i społecznej gospodarstw domowych i rodzin.

Czytaj dalej
27
czer

Warunki mieszkaniowe w województwie łódzkim w świetle Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021

Urząd Statystyczny w Łodzi

Opracowanie prezentuje wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, realizowanego w dniach 1 kwietnia – 30 września 2021 r. według stanu na dzień 31 marca 2021 r. Niniejsza publikacja zawiera informacje dotyczące liczby budynków według ich rodzajów, wieku i wielkości oraz zasobów mieszkaniowych zlokalizowanych w budynkach mieszkalnych w województwie łódzkim.
Czytaj dalej
27
czer

Aktywność ekonomiczna ludności w województwie warmińsko-mazurskim w 1 kwartale 2024 r.

Urząd Statystyczny w Olsztynie

Aktywność ekonomiczna ludności w województwie warmińsko-mazurskim w 1 kwartale 2024 r.
Czytaj dalej
27
czer

Rodziny w województwie warmińsko-mazurskim w świetle Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021

Urząd Statystyczny w Olsztynie

Rodziny w województwie warmińsko-mazurskim w świetle Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021
Czytaj dalej
27
czer

Warunki mieszkaniowe w województwie warmińsko-mazurskim w świetle Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021

Urząd Statystyczny w Olsztynie

Warunki mieszkaniowe w województwie warmińsko-mazurskim w świetle Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021
Czytaj dalej
27
czer

Aktywność ekonomiczna ludności w województwie opolskim – 1 kwartał 2024 r.

Urząd Statystyczny w Opolu

Kwartalna informacja o rynku pracy została opracowana na podstawie uogólnionych wyników reprezentacyjnego Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL), przeprowadzonego w 1 kwartale 2024 r., w porównaniu z rezultatami takich badań z poprzedniego kwartału oraz analogicznych okresów 2023 r. i 2021 r. Opracowanie zawiera informacje na temat m. in.: poziomu aktywności zawodowej ludności według cech demograficznych i społecznych, osób pracujących, bezrobotnych oraz biernych zawodowo. Do uogólniania wyników badania na populację generalną od 4 kwartału 2023 r. zastosowano dane o ludności rezydującej z bilansów opracowanych na podstawie wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Dane za okres od 1 kwartału 2021 r. do 3 kwartału 2023 r. zostały przeliczone zgodnie z nową podstawą uogólniania wyników, są zatem porównywalne.
Czytaj dalej
27
czer

Rodziny w województwie opolskim w świetle Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021

Urząd Statystyczny w Opolu

Publikacja przedstawia wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, który został przeprowadzony na terenie Polski w okresie od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. według stanu na dzień 31 marca 2021 r. Opracowanie zawiera informacje o liczbie, wielkości oraz składzie pokoleniowym i rodzinnym gospodarstw domowych. Ponadto w publikacji zamieszczono informacje o liczbie i typach rodzin oraz o rodzinach z dziećmi, w tym z dziećmi do lat 24 pozostającymi na utrzymaniu. Część analityczną wzbogacono prezentacją graficzną w postaci wykresów oraz map, które w usystematyzowany i syntetyczny sposób obrazują zróżnicowanie opisywanych zjawisk. Większość rozpatrywanych zagadnień przedstawiono w relacji do przeciętnych wielkości ogólnopolskich i w odniesieniu do wyników poprzedniego spisu, a dodatkowo w wybranych aspektach – w układzie gmin lub powiatów.
Czytaj dalej
27
czer

Warunki mieszkaniowe w województwie opolskim w świetle Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021

Urząd Statystyczny w Opolu

Publikacja jest opracowaniem tematycznym zawierającym informacje o liczbie budynków i mieszkań według ich rodzaju z uwzględnieniem mieszkań zamieszkanych. Przedstawia wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, który został przeprowadzony na terenie Polski w okresie od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. według stanu na dzień 31 marca 2021 r. Opracowanie zawiera charakterystykę budynków i mieszkań według wieku, formy własności, wielkości oraz wyposażenia w podstawowe instalacje techniczno-sanitarne. Przedstawiono również dane na temat warunków mieszkaniowych ludności. Wybrane zagadnienia zaprezentowano w relacji do przeciętnych wielkości ogólnopolskich i w odniesieniu do poprzedniego spisu, a dodatkowo w niektórych aspektach w układzie gminnym lub powiatowym.
Czytaj dalej
27
czer

Aktywność ekonomiczna ludności w województwie wielkopolskim w 1 kwartale 2024 r. – wyniki wstępne

Urząd Statystyczny w Poznaniu

Według wstępnych wyników Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności w 1 kwartale 2024 r., wielkopolskie zajmowało 4. lokatę wśród województw pod względem wielkości wskaźnika zatrudnienia oraz współczynnika aktywności zawodowej. Stopa bezrobocia ukształtowała się na poziomie niższym od notowanego w kraju.
Czytaj dalej
27
czer

Warunki mieszkaniowe w województwie wielkopolskim w świetle Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021

Urząd Statystyczny w Poznaniu

Publikacja Warunki mieszkaniowe w województwie wielkopolskim w świetle Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 koncentruje się przede wszystkim wokół tematyki związanej z infrastrukturą mieszkaniową. Dostarcza informacji o budynkach zlokalizowanych na obszarze województwa wielkopolskiego w momencie spisu, tj. 31 marca 2021 r., oraz o znajdujących się w nich mieszkaniach.
Czytaj dalej
27
czer

Rodziny w województwie wielkopolskim w świetle Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021

Urząd Statystyczny w Poznaniu

Publikacja Rodziny w województwie wielkopolskim w świetle Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 podejmuje tematykę gospodarstw domowych i rodzin, koncentrując się na ich charakterystyce demograficznej i społecznej.
Czytaj dalej
27
czer

Aktywność ekonomiczna ludności w województwie zachodniopomorskim w 1 kwartale 2024 r. - Informacja sygnalna

Urząd Statystyczny w Szczecinie

W 1 kwartale 2024 r. zarówno współczynnik aktywności zawodowej, jak i stopa bezrobocia, były wyższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku (odpowiednio o 0,3 p. proc. i 0,6 p. proc.), natomiast wskaźnik zatrudnienia pozostał na tym samym poziomie (55,5%). W skali roku zwiększyła się liczba osób aktywnych zawodowo oraz biernych zawodowo; wskaźnik obciążenia pracujących osobami niepracującymi pozostał na tym samym poziomie.
Czytaj dalej
27
czer

Wyniki finansowe przedsiębiorstw niefinansowych w województwie zachodniopomorskim w 2023 r. - Informacja sygnalna

Urząd Statystyczny w Szczecinie

W 2023 r. zarówno przychody ogółem badanych przedsiębiorstw jak i koszty ich uzyskania były niższe niż przed rokiem. Wynik finansowy netto zmniejszył się. Wraz ze wzrostem aktywów obrotowych wzrosły zobowiązania, głównie długoterminowe kredyty i pożyczki wymagające spłaty w okresie dłuższym niż 12 miesięcy. Wartość nakładów inwestycyjnych była nieznacznie wyższa niż w 2022 r.
Czytaj dalej
27
czer

Ambulatoryjna opieka zdrowotna w województwie mazowieckim w 2023 r.

Urząd Statystyczny w Warszawie

W końcu 2023 r. świadczenia ambulatoryjnej opieki zdrowotnej realizowało 3570 przychodni oraz 205 praktyk lekarskich i stomatologicznych świadczących usługi w ramach środków publicznych. W 2023 r. w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej udzielono 56,4 mln porad – 50,4 mln lekarskich i 5,9 mln stomatologicznych.
Czytaj dalej
27
czer

Aktywność ekonomiczna ludności w województwie mazowieckim w 1 kwartale 2024 r.

Urząd Statystyczny w Warszawie

W 1 kwartale 2024 r. zanotowano wzrost liczby bezrobotnych oraz spadek pracujących w stosunku do 4 kwartału 2023 r. Bezrobotni mężczyźni poszukiwali pracy dłużej niż kobiety, a bezrobotni mieszkańcy miast krócej niż mieszkańcy wsi.
Czytaj dalej
27
czer

Dzieci w województwie mazowieckim w 2022 r.

Urząd Statystyczny w Warszawie

Urząd Statystyczny w Warszawie wykorzystując wyniki szerokiego spektrum badań statystycznych statystyki publicznej oraz źródła pozastatystyczne przygotował kolejną edycję publikacji „Dzieci w województwie mazowieckim”. Przedstawione w formie graficznej wraz z krótkimi komentarzami analitycznymi informacje dotyczą: zjawisk demograficznych, miejsca dziecka w rodzinie i poza nią, wspierania rodzin z dziećmi na utrzymaniu, opieki społecznej, stanu zdrowia i opieki medycznej, edukacji i wychowania, kultury i wypoczynku, a także zagrożeń zdrowia i życia. W celu ukazania zróżnicowania wewnątrz regionu, wybrane dane zaprezentowano na poziomie miast, wsi i powiatów. Publikację kończy porównanie Mazowsza z innymi województwami w kraju, co zilustrowano licznymi wykresami.
Czytaj dalej
27
czer

Rodziny w województwie mazowieckim w świetle Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021

Urząd Statystyczny w Warszawie

Rodziny w województwie mazowieckim w świetle Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021
Czytaj dalej
27
czer

Warunki mieszkaniowe w województwie mazowieckim w świetle Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021

Urząd Statystyczny w Warszawie

Warunki mieszkaniowe w województwie mazowieckim w świetle Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021
Czytaj dalej
27
czer

Aktywność ekonomiczna ludności w województwie lubuskim - 1. kwartał 2024 r.

Urząd Statystyczny w Zielonej Górze

Informacja została opracowana na podstawie uogólnionych wyników reprezentowanego Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL). Zawiera informacje na temat między innymi: poziomu aktywności zawodowej ludności według cech demograficznych i społecznych, pracujących i bezrobotnych oraz informacje na temat przyczyn bierności zawodowej.
Czytaj dalej
27
czer
27
czer

Aktywność ekonomiczna ludności w województwie dolnośląskim w pierwszym kwartale 2024 r.

Urząd Statystyczny we Wrocławiu

Opracowanie prezentuje dane dotyczące pracujących, bezrobotnych i biernych zawodowo w województwie dolnośląskim uzyskane z reprezentacyjnego Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL). Zawiera dane o wielkości i strukturze zasobów siły roboczej (według płci, miejsca zamieszkania, wieku, poziomu wykształcenia); jest to podstawowe źródło informacji o sytuacji na rynku pracy. Komentarz analityczny uzupełniono zestawieniami tabelarycznymi oraz prezentacją graficzną danych w formie map i wykresów. Do uogólniania wyników badania na populację generalną zastosowano dane o ludności rezydującej Polski pochodzące z bilansów opracowanych na podstawie wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań/NSP 2021. Dane za okres od 1 kw. 2021 r. do 3 kw. 2023 r. zostały przeliczone zgodnie z nową podstawą uogólniania wyników. Wyniki badania aktywności ekonomicznej ludności prezentującego dane przeciętne dla kwartału wskazują, że w 1 kwartale 2024 r. osoby aktywne zawodowo stanowiły 61,0% ludności w wieku 15–89 lat. Było to o 0,4 p.proc. mniej w porównaniu z poprzednim kwartałem i o 0,1 p.proc. więcej w odniesieniu do 1 kwartału 2023 r. Dolnośląskie zajmowało 3. lokatę wśród województw pod względem wysokości tego wskaźnika. Obciążenie pracujących osobami niepracującymi w województwie dolnośląskim ukształtowało się na niższym poziomie niż w kraju. Osoby bezrobotne stanowiły w 1 kwartale 2024 r. 3,9% ludności aktywnej zawodowo w wieku 15–89 lat, a osoby bierne zawodowo - 39,0% ogółu ludności w wieku 15-89 lat.
Czytaj dalej

Publikacje jednostek spoza służb statystyki publicznej

Brak publikacji.
Do góry

Newsletter