Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Informacja o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju - I-III kwartał 2014 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
Data publikacji: 23.10.2014
Częstotliwość wydania: Miesięczna

W okresie styczeń–wrzesień br., przy niewielkiej poprawie sytuacji w gospodarce europejskiej, w Polsce utrzymywały się tendencje wzrostowe, choć w trzecim kwartale w niektórych obszarach uległy osłabieniu. Produkcja sprzedana przemysłu, pomimo spowolnienia dynamiki w okresie lipiec–wrzesień br., w okresie dziewięciu miesięcy br. wzrosła w skali roku w większym stopniu niż przed rokiem. Produkcja budowlano-montażowa kształtowała się powyżej poziomu sprzed roku, kiedy notowano głęboki spadek. Sprzedaż detaliczna zwiększyła się w szybszym tempie niż w okresie styczeń–wrzesień ub. roku, na co wpłynęła jej znaczna dynamika w pierwszym półroczu br.

W kolejnych kwartałach obserwowano stopniową poprawę sytuacji na rynku pracy – wzrost zatrudnienia i ograniczenie liczby zarejestrowanych bezrobotnych. Wzrost przeciętnych wynagrodzeń nominalnych w sektorze przedsiębiorstw w okresie styczeń–wrzesień br. był wyższy niż przed rokiem, choć w trzecim kwartale nieco zwolnił. Niska inflacja korzystnie oddziaływała na dynamikę siły nabywczej płac oraz świadczeń emerytalno-rentowych.

Wyjdź z archiwum

Do góry

Newsletter