Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Wpływ epidemii COVID-19 na wybrane elementy rynku pracy w Polsce w czwartym kwartale 2022 roku

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
09.03.2023

W Polsce w czwartym kwartale 2022 r. obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Nadal funkcjonują rozwiązania zapobiegające i przeciwdziałające rozprzestrzenianiu się wspomnianego wirusa.
Działania te odnoszą się także do rynku pracy. Wśród nich jest m.in. umożliwienie wykonywania pracy poza miejscem jej stałego wykonywania, czyli praca zdalna. Zaprezentowane w niniejszym opracowaniu dane zostały pozyskane podczas badania „Popyt na pracę"[1].

W końcu grudnia 2022 r. było 422,6 tys. osób, które pracowały zdalnie w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego. Wykorzystanie pracy zdalnej w sektorze prywatnym było wyższe niż w sektorze publicznym. W obu sektorach udział ten był niższy niż w czwartym kwartale 2021 r. W sektorze publicznym udział osób pracujących zdalnie w związku z sytuacją epidemiczną w ogólnej liczbie pracujących zmalał z 8,0% na koniec czwartego kwartału 2021 r. do 1,0% w analizowanym okresie.

 

[1] Zebrane dane pochodzą z odpowiedzi na dwa dodatkowe pytania dołączone na Portalu Sprawozdawczym do badania „Popyt na pracę”. Badanie realizowane jest metodą reprezentacyjną z częstotliwością kwartalną. Obejmuje ono jednostki macierzyste i lokalne zatrudniające przynajmniej 1 osobę, zgodnie z zakresem podmiotowym badania.

Do góry

Newsletter