Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Osoby powyżej 50. roku życia na rynku pracy w 2018 roku

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
30.04.2019

W Polsce w 2018 r. w porównaniu z poprzednim rokiem zaobserwowano spadek liczby aktywnych zawodowo powyżej 50. roku życia wynikający ze zmniejszenia liczby pracujących i bezrobotnych. W tym czasie zwiększyła się liczba osób biernych zawodowo. Przełożyło się to na spadek współczynnika aktywności zawodowej. Stopa bezrobocia spadła, ale jednocześnie odnotowano nieznaczny spadek wskaźnika zatrudnienia.

Współczynnik aktywności zawodowej dla ludności powyżej 50. roku życia w Polsce w 2018 r. wyniósł 33,8%. Był on o 22,5 p. proc. niższy niż dla ludności ogółem i niższy niż w poprzednim roku o 0,6 p. proc. W stosunku do poprzedniego roku liczba aktywnych zawodowo powyżej 50. roku życia zmniejszyła się o 78 tys. osób. Większy wpływ miał na to spadek liczby aktywnych zawodowo kobiet, których ubyło 48 tys. W 2018 r. co czwarta kobieta powyżej 50. roku życia była aktywna zawodowo (26,6%). W przypadku mężczyzn w tym samym wieku współczynnik aktywności zawodowej był znacznie wyższy i wyniósł 42,8%.

Do góry

Newsletter