Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Osoby powyżej 50. roku życia na rynku pracy w 2017 roku

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
30.04.2019

W Polsce w 2017 r. w porównaniu z poprzednim rokiem zaobserwowano wzrost liczby aktywnych zawodowo powyżej 50. roku życia wynikający ze zwiększenia liczby pracujących i zmniejszenia liczby bezrobotnych. W tym czasie zmniejszyła się liczba osób biernych zawodowo. Przełożyło się to na wzrost współczynnika aktywności zawodowej oraz wskaźnika zatrudnienia przy jednoczesnym spadku stopy bezrobocia.

Współczynnik aktywności zawodowej dla ludności powyżej 50. roku życia w Polsce w 2017 r. wyniósł 34,4%. Był on o 22,0 p. proc. niższy niż dla ludności ogółem i wyższy niż w poprzednim roku o 0,3 p. proc.  W stosunku do poprzedniego roku liczba aktywnych zawodowo powyżej 50. roku życia zwiększyła się o 65 tys. osób. Nieznacznie większy wpływ miał na to wzrost liczby aktywnych zawodowo kobiet, których przybyło 34 tys. W 2017 r. co czwarta kobieta powyżej 50. roku życia była aktywna zawodowo (27,3%). W przypadku mężczyzn w tym samym wieku współczynnik aktywności zawodowej był znacznie wyższy i wyniósł 43,4%.

Do góry

Newsletter