Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Osoby powyżej 50. roku życia na rynku pracy w 2020 roku

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
25.04.2022

W Polsce w 2020 r. aktywność zawodowa osób powyżej 50. roku życia była wyższa niż przed rokiem. Zanotowano wyższy wskaźnik zatrudnienia oraz wyższy współczynnik aktywności zawodowej. Zmniejszyła się liczba bezrobotnych i biernych zawodowo.

Nasilający się proces starzenia społeczeństw to wyzwanie dla wielu krajów świata, również dla Polski. Zmiany demograficzne takie jak spadek współczynnika dzietności oraz wzrost średniego wieku kobiet rodzących dzieci mają znaczący wpływ między innymi na strukturę oraz wielkość zasobów pracy. Dane statystyczne wskazują na zwiększanie się liczby i udziału osób starszych w ogólnej liczbie ludności. Na koniec 2020 r. było 14,4 mln osób w wieku 50 lat i więcej. Stanowiły one 37,6% ogólnej liczby ludności i w stosunku do roku poprzedniego udział ten zwiększył się o 0,2 p. proc. W strukturze zbiorowości osób powyżej 50. roku życia dominują osoby w przedziale wiekowym 60-64 lata (18,6%).

Do góry

Newsletter