Menu
Styczeń 2019
Publikacje GUS
31
sty
Produkt krajowy brutto w 2018 roku - szacunek wstępny
Według wstępnego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) w 2018 roku był realnie wyższy o 5,1% w porównaniu z 2017 r., wobec 4,8% w 2017 (w cenach stałych roku poprzedniego).
Czytaj dalej
31
sty
Informacja o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju w 2018 r.
Krótkookresowa analiza zjawisk i procesów zachodzących m.in. w obszarze rynku pracy i wynagrodzeń, cen, podstawowych obszarów gospodarki narodowej (rolnictwo, przemysł, budownictwo, rynek wewnętrzny, transport) oraz handlu zagranicznego.
Czytaj dalej
31
sty
Regionalne zróżnicowanie jakości życia w Polsce w 2018 roku. Wyniki Badania spójności społecznej 2018
Wyniki cyklicznego Badania spójności społecznej wskazują, iż w 2018 r. w porównaniu z 2015 r. nastąpiła poprawa sytuacji materialnej gospodarstw domowych, w tym spadek ubóstwa. Wzrósł odsetek gospodarstw domowych zadowolonych nie tylko ze swoich warunków życia, ale także z życia ogólnie rzecz biorąc. Na podobnym co trzy lata temu poziomie, kształtował się wskaźnik zaufania do ludzi ogólnie rzecz biorąc, stanowiący miarę kapitału społecznego. Skala wojewódzkich zróżnicowań zależy od tego, jaki symptom jakości życia bierzemy pod uwagę. Przykładowo, z miejscowości zamieszkania najbardziej zadowoleni byli mieszkańcy województw: małopolskiego, wielkopolskiego, podlaskiego i podkarpackiego (86-84%), najmniej mieszkańcy łódzkiego (71%). Natomiast największy odsetek zadowolonych z życia „ogólnie rzecz biorąc” wystąpił wśród mieszkańców województw: wielkopolskiego i pomorskiego (88-87%), a najmniejszy był udziałem mieszkańców lubelskiego i łódzkiego (76-77%).
Czytaj dalej
31
sty
Informacja o leasingu w badaniach Głównego Urzędu Statystycznego
W związku z opublikowanymi wypowiedziami na temat danych GUS dotyczących inwestycji, w tym sugestią, że dane te mogą nie uwzględniać części nakładów na środki trwałe finansowane leasingiem, Główny Urząd Statystyczny informuje, że brak wyszczególnienia leasingu jako źródła finansowania nakładów na formularzu, który firmy wysyłają do GUS, nie świadczy w żadnym razie o nie ujmowaniu takich nakładów w statystykach GUS.Podstawowym założeniem statystycznej sprawozdawczości m.in. z zakresu nakładów inwestycyjnych, wartości brutto środków trwałych, jest zgodność danych z zapisami w ewidencji księgowej jednostek objętych badaniami GUS.
Czytaj dalej
31
sty
Pogłowie bydła według stanu w grudniu 2018 roku
Według wstępnych danych* pogłowie bydła w grudniu 2018 r. liczyło 6 183,3 tys. sztuk, i było wyższe o 2,4% w stosunku do grudnia ubiegłego roku. Zwiększenie liczebności stada bydła ogółem wynikało ze wzrostu pogłowia młodego bydła w wieku 1-2 lat o 3,8%, i bydła dorosłego o 3,3%. Obniżenie pogłowia odnotowano w grupie cieląt o 0,2%.
Czytaj dalej
31
sty
Pogłowie świń według stanu w grudniu 2018 roku
Według wstępnych danych pogłowie świń* w grudniu 2018 r. liczyło 11 027,7 tys. sztuk, wykazując w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku spadek o 7,4%. Spadek pogłowia wystąpił w grupie prosiąt o 16,3%, warchlaków o 8,0% i świń na chów o wadze 50 kg i więcej o 18,0%. W grupie świń na ubój (tuczniki) pogłowie wzrosło o 0,2%.
Czytaj dalej
31
sty
Aktywność ekonomiczna ludności Polski III kwartał 2018 roku
Poziom aktywności zawodowej ludności wg cech demograficznych i społecznych. Pracujący wg cech zawodowych, statusu zatrudnienia, czasu pracy. Charakterystyka bezrobotnych (czas trwania bezrobocia, metody poszukiwania pracy, przeszłość zawodowa) oraz sytuacja osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Przyczyny bierności zawodowej.
Czytaj dalej
31
sty
Zeszyt metodologiczny - Badanie cen producentów usług związanych z obsługą działalności gospodarczej
Przekazujemy Państwu zeszyt metodologiczny, który stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na informacje charakteryzujące funkcjonowanie sektora usług, w tym w szczególności segmentu usług związanych z obsługą działalności gospodarczej (zwanym w skrócie usługami biznesowymi).
Czytaj dalej
Publikacje urzędów statystycznych
31
sty
31
sty
Koniunktura gospodarcza, opinie formułowane przez jednostki z siedzibą w województwie KUJAWSKO-POMORSKIM – styczeń 2019 r.
Urząd Statystyczny w Bydgoszczy
Informacja sygnalna prezentuje ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w województwie kujawsko-pomorskim w styczniu 2019 r. Zawiera opinie formułowane przez jednostki, których siedziba znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim.
Czytaj dalej
31
sty
Koniunktura gospodarcza w styczniu 2019 r.
Urząd Statystyczny w Gdańsku
Koniunktura jest oceniana pozytywnie przez pod-mioty z większości prezentowanych rodzajów działalności gospodarczej, najbardziej korzystnie i lepiej niż w grudniu 2018 r. – przez przedstawicieli firm z sekcji transport i gospodarka magazynowa. Negatywne oceny zgłaszają jedynie przedsiębiorstwa z sekcji zakwaterowanie i gastronomia.
Czytaj dalej
31
sty
Koniunktura gospodarcza w województwie śląskim w styczniu 2019 r.
Urząd Statystyczny w Katowicach
Informacja dotycząca koniunktury gospodarczej w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu hurtowym i detalicznym, informacji i komunikacji, transporcie i gospodarce magazynowej oraz działalności związanej z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi na podstawie opinii formułowanych przez podmioty gospodarcze z terenu województwa śląskiego.
Czytaj dalej
31
sty
Koniunktura gospodarcza w styczniu 2019 r.
Urząd Statystyczny w Lublinie
Koniunktura gospodarcza w styczniu 2019 r.
Czytaj dalej
31
sty
Koniunktura gospodarcza w styczniu 2019 r.
Urząd Statystyczny w Łodzi
Koniunktura gospodarcza w styczniu 2019 r.- opinie formułowane przez jednostki, których siedziba znajduje się w województwie łódzkim.
Czytaj dalej
31
sty
Działalność gospodarcza podmiotów z kapitałem zagranicznym w województwie warmińsko-mazurskim w 2017 r.
Urząd Statystyczny w Olsztynie
Działalność gospodarcza podmiotów z kapitałem zagranicznym w województwie warmińsko-mazurskim w 2017 r.
Czytaj dalej
31
sty
Koniunktura gospodarcza w województwie warmińsko-mazurskim w styczniu 2019 r.
Urząd Statystyczny w Olsztynie
Koniunktura gospodarcza w województwie warmińsko-mazurskim w styczniu 2019 r.
Czytaj dalej
31
sty
Koniunktura gospodarcza w województwie opolskim - styczeń 2019 r.
Urząd Statystyczny w Opolu
Koniunktura oceniana jest optymistycznie przez przedsiębiorców z większości prezentowanych rodzajów działalności, najlepiej przez przedstawicieli jednostek z sekcji zakwaterowanie i gastronomia. Niekorzystne opinie zgłaszają firmy prowadzące działalność z zakresu transportu i gospodarki magazynowej oraz handlu detalicznego.
Czytaj dalej
31
sty
Koniunktura gospodarcza w województwie wielkopolskim w styczniu 2019 r.
Urząd Statystyczny w Poznaniu
Przedsiębiorcy ze wszystkich prezentowanych rodzajów działalności w styczniu oceniają koniunkturę korzystnie. Najlepsze opinie formułują podmioty z sekcji informacja i komunikacja.
Czytaj dalej
31
sty
31
sty
Koniunktura gospodarcza w województwie mazowieckim. Styczeń 2019 r.
Urząd Statystyczny w Warszawie
Koniunktura oceniana jest pozytywnie przez przedsiębiorców z większości prezentowanych rodzajów działalności, najlepiej przez przedstawicieli jednostek z sekcji informacja i komunikacja. Firmy handlu detalicznego nie zgłaszają zmian w tym zakresie.
Czytaj dalej
31
sty
Koniunktura gospodarcza w województwie lubuskim w styczniu 2019 r.
Urząd Statystyczny w Zielonej Górze
Czytaj dalej
31
sty
Zielona Góra i Gorzów Wlkp. I-XII 2018 r. - INFOGRAFIKA
Urząd Statystyczny w Zielonej Górze
Czytaj dalej
31
sty
Publikacje jednostek spoza służb statystyki publicznej
31
sty
Wskaźniki inflacji bazowej 2019
Narodowy Bank Polski
Wskaźniki inflacji bazowej:– inflacja po wyłączeniu cen administrowanych,– inflacja po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych,– inflacja po wyłączeniu cen żywności i cen energii,– 15% średnia obcięta przy podstawie miesiąc poprzedni = 100, kwartał poprzedni=100, analogiczny miesiąc poprzedniego roku = 100, analogiczny kwartał poprzedniego roku=100 oraz wskaźniki średnioroczne.
Czytaj dalej