Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Turystyczne obiekty noclegowe na obszarach nadmorskich w lipcu i sierpniu 2023 roku

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
16.11.2023

W lipcu i sierpniu 2023 roku w turystycznych obiektach noclegowych zlokalizowanych na obszarach nadmorskich przebywało 1,8 mln turystów, którzy skorzystali z 8,0 mln noclegów. W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, liczba turystów zmniejszyła się o 0,6%, zaś liczba udzielonych noclegów była mniejsza o 4,8%.

Do obszarów nadmorskich, zgodnie z metodologią Eurostatu[1], zalicza się w Polsce łącznie 55 gmin położonych w województwach: pomorskim (26), zachodniopomorskim (23) oraz warmińsko-mazurskim (6). Są to gminy usytuowane nad Morzem Bałtyckim lub pozostające w bliskiej odległości od morza. Obejmują one obszar stanowiący 2,5% powierzchni Polski (7,9 tys. km2) i zamieszkuje je 4,2% ludności kraju (1,6 mln osób).


[1] Zgodnie z metodologią Eurostatu obszary nadmorskie są klasyfikowane na podstawie odległości danej gminy od morza: jeżeli gmina graniczy z morzem, jest ona z zasady nadmorska; jeżeli gmina nie graniczy z morzem, ale 50% jej powierzchni znajduje się w odległości 10 km od morza, również uznaje się ją za gminę nadmorską. W Polsce, w uzgodnieniu z Eurostatem, za nadmorskie dodatkowo zostały uznane gminy: Słupsk (gm. wiejska), Główczyce, Gniewino, Pruszcz Gdański (gm. wiejska), Cedry Wielkie, Koszalin (gm. miejska) i Sianów (gm. miejsko-wiejska). Wykaz gmin nadmorskich zawiera załącznik nr 4 w Zeszycie metodologicznym Statystyka turystycznej bazy noclegowej dostępnym na stronie https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/kultura-turystyka-sport/turystyka/zeszyt-metodologiczny-statystyka-turystycznej-bazy-noclegowej,15,1.html

Do góry

Newsletter