Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Wskaźniki cen producentów usług związanych z obsługą działalności gospodarczej za drugi kwartał 2020 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
10.09.2020

W II kwartale 2020 r. ceny producentów usług  związanych z obsługą działalności gospodarczej w stosunku do poprzedniego kwartału spadły o 0,4%. W porównaniu do II kwartału 2019 r. wzrosły o 1,2%.

W II kwartale 2020 r. najwyższy spadek cen odnotowano w przypadku usług związanych z obsługą rynku nieruchomości, tj. o 2,7% w stosunku do poprzedniego kwartału oraz o 0,7% w porównaniu z II kwartałem 2019 r. Zauważalnie spadły także ceny usług wynajmu i dzierżawy. W stosunku do I kwartału 2020 r. spadły o 1,1%, a w odniesieniu do II kwartału 2019 r. o 1,2%. Spadek cen usług związanych z obsługą rynku nieruchomości w II kwartale spowodowany był głównie obniżką czynszów w okresie pandemii COVID-19 dla najemców budynków i lokali o funkcji handlowo-usługowej. Niższe ceny uzyskiwane przez przedsiębiorstwa świadczące usługi wynajmu i dzierżawy wynikały także z czynników związanych ze skutkami pandemii Covid-19, przede wszystkim ze spadkiem popytu na wynajem i dzierżawę samochodów osobowych, maszyn i urządzeń budowlanych, maszyn i urządzeń rolniczych, maszyn i urządzeń biurowych oraz pozostałych maszyn i urządzeń.

Wyjdź z archiwum

Do góry

Newsletter