Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Kalendarium

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Publikacje GUS

31
sty

Co warto wiedzieć o inflacji? cz. II

Publikacja jest kontynuacją i tematycznym rozszerzeniem opracowania z 2019 r. o tym samym tytule. Zawiera m. in. rozszerzony opis zjawiska inflacji, a także omówienie takich zagadnień jak kwestia interpretacji wskaźników cen w czasach wysokich ich wzrostów, wpływ pandemii na pomiar inflacji, rozwój metody badania cen w ostatnich latach (w tym o nowych źródłach danych i metodach multilateralnych) i co nowego statystyka polska rozważa wprowadzić do metodyki obliczania inflacji.
Czytaj dalej
31
sty

Sytuacja społeczno-gospodarcza kraju w 2023 r.

Krótkookresowa analiza zjawisk i procesów zachodzących m.in. w obszarze rynku pracy i wynagrodzeń, cen, podstawowych obszarów gospodarki narodowej (rolnictwo, przemysł, budownictwo, rynek wewnętrzny), transportu oraz handlu zagranicznego, a także sytuacji w wybranych krajach świata. Ponadto z częstotliwością kwartalną m.in. szacunki PKB, tendencje obserwowane w demografii, informacje dotyczące wyników finansowych oraz nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw niefinansowych.
Czytaj dalej
31
sty

Inwestycje i środki trwałe w gospodarce narodowej w latach 2019-2022

Publikacja jest trzecim opracowaniem z serii Analiz statystycznych dotyczącym nakładów inwestycyjnych i środków trwałych w gospodarce narodowej.
Czytaj dalej
31
sty

Produkt krajowy brutto w 2023 roku – szacunek wstępny

Według wstępnego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) w 2023 r. był realnie wyższy o 0,2% w porównaniu z 2022 r., wobec wzrostu o 5,3% w 2022 r. (w cenach stałych roku poprzedniego).
Czytaj dalej
31
sty

Aktywność ekonomiczna ludności Polski - 3 kwartał 2023 roku

Podstawowe informacje dotyczące poziomu aktywności zawodowej ludności wg cech demograficznych oraz społeczno-ekonomicznych. Pracujący wg cech zawodowych, statusu zatrudnienia, czasu pracy. Charakterystyka bezrobotnych (czas trwania bezrobocia, przeszłość zawodowa) oraz sytuacja osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Przyczyny bierności zawodowej.
Czytaj dalej
31
sty

Warunki mieszkaniowe w Polsce w świetle wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021

Publikacja zawiera informacje na temat liczby budynków według ich rodzaju, a także dane odnośnie wieku i wielkości budynków mieszkalnych z uwzględnieniem zasobów mieszkaniowych zlokalizowanych w tych budynkach. Zawiera ona również informacje na temat liczebności mieszkań w różnorodnych przekrojach, w tym w szczególności mieszkań zamieszkanych, czy też wg podmiotów będących właścicielami mieszkań. Przedmiotem analiz są też informacje o wyposażeniu budynków w instalacje techniczno-sanitarne.
Czytaj dalej
31
sty

Pogłowie bydła według stanu w grudniu 2023 roku

Pogłowie bydła w grudniu 2023 r. liczyło 6435,5 tys. sztuk, i było niższe o 0,2% w stosunku do grudnia ubiegłego roku. Zmniejszenie liczebności stada bydła ogółem wynikało ze spadku pogłowia wszystkich grup wiekowo-użytkowych stada za wyjątkiem bydła 2 lata i więcej.
Czytaj dalej
31
sty

Pogłowie świń według stanu w grudniu 2023 roku

Według wstępnych danych pogłowie świń* w grudniu 2023 r. liczyło 9769,7 tys. sztuk, wykazując w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrost o 1,5%. Spadek pogłowia wystąpił w jednej grupie świń, w grupie trzody chlewnej na ubój, gdzie wyniósł 2,1%.
Czytaj dalej
31
sty

Partie polityczne w 2022 roku

Na koniec 2022 r. wpis do ewidencji partii politycznych posiadało 99 ugrupowań, z czego aktywną działalność prowadziło 66 partii. Zrzeszały one 203,8 tys. członków, a pracę społeczną na ich rzecz wykonywało 16,7 tys. osób. Przychody partii wyniosły 82,1 mln zł.
Czytaj dalej
31
sty

Dojazdy do pracy w świetle wyników NSP 2021

Badanie dojazdów do pracy w 2021 r. dla ogółu pracujących zostało przeprowadzone na podstawie danych zawartych w rejestrach administracyjnych, pozyskanych przez statystykę publiczną na potrzeby Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021).
Czytaj dalej
31
sty

Macierz przepływów ludności związanych z zatrudnieniem – NSP 2021

W Polsce w 2021 r. dojeżdżało do pracy 5182,6 tys. pracowników najemnych, co stanowiło 37,7% ogólnej ich liczby. Rozmiary i natężenie dojazdów do pracy wykazywały znaczne zróżnicowanie przestrzenne. Poszczególne przepływy międzygminne zostały zawarte w macierzy przepływów ludności związanych z zatrudnieniem.
Czytaj dalej
31
sty

Współdziałanie jednostek samorządu terytorialnego z mieszkańcami w 2022 roku

Na koniec 2022 roku 320 gmin (tj. 12,9% wszystkich w Polsce) wyodrębniło w budżecie gminy kwotę na budżet obywatelski. W gminach powyżej 50 tysięcy mieszkańców budżet obywatelski posiadało 85,6% gmin.
Czytaj dalej
31
sty

Grupy przedsiębiorstw w Polsce w 2022 roku

Analiza zjawiska organizowania się przedsiębiorstw w grupy. W publikacji prezentowane są informacje o grupach przedsiębiorstw działających w Polsce według typów grup, ich wielkości oraz kraju lokalizacji jednostki dominującej. Dane dotyczą m.in. liczby pracujących i rodzaju działalności grupy, przychodów, kosztów i wyników grup sporządzających skonsolidowane sprawozdanie finansowe. Ponadto, w publikacji zawarto informacje o jednostkach prawnych należących do grup.
Czytaj dalej
31
sty

Uczenie się osób dorosłych w 2022 roku

W 2022 r. w Polsce 54,0% osób w wieku 18-69 lat deklarowało, że zdobywało wiedzę w różnych formach, w tym 48,3% (11,4 mln osób) uczyło się w sposób nieformalny od współpracowników, kolegów, członków rodziny lub samodzielnie. Edukacja w systemie szkolnym lub na studiach wyższych (edukacja formalna) obejmowała 2,3 mln osób, tj. 9,2% badanej populacji.
Czytaj dalej
31
sty

Praca nierejestrowana w Polsce w 2022 roku

Podstawowe informacje dotyczące zjawiska pracy nierejestrowanej zarówno ze strony osób deklarujących pracę w szarej strefie, jak i pracodawców oraz gospodarstw domowych, korzystających z pracy nierejestrowanej. Pracujący w szarej strefie w powiązaniu z cechami demograficznymi oraz społeczno-ekonomicznymi (płeć, wiek, wykształcenie), rodzajem wykonywanej pracy, długością trwania pracy, przyczynami jej podejmowania
Czytaj dalej
31
sty

Pracujący w gospodarce narodowej w Polsce w sierpniu 2023 r.

Na ostatni dzień sierpnia 2023 r. w gospodarce narodowej było 15102,2 tys. pracujących. Średnia wieku i mediana wieku pracujących w gospodarce narodowej były zbliżone. Średnia wieku wyniosła 42,6 roku, mediana wieku 42,0 lata.
Czytaj dalej

Publikacje urzędów statystycznych

31
sty

Stan i struktura demograficzno-społeczna ludności w województwie podlaskim w świetle wyników NSP 2021

Urząd Statystyczny w Białymstoku

Prezentowana publikacja jest opracowaniem tematycznym dotyczącym stanu i struktury demograficznej ludności, uzupełnionym o charakterystykę społeczną w zakresie kraju urodzenia oraz posiadanego obywatelstwa, przynależności narodowo-etnicznej i wyznaniowej, języka używanego w kontaktach domowych, poziomu wykształcenia, a także niepełnosprawności
Czytaj dalej
31
sty

Koniunktura gospodarcza, opinie formułowane przez jednostki z siedzibą w województwie KUJAWSKO-POMORSKIM – styczeń 2024 r.

Urząd Statystyczny w Bydgoszczy

Informacja sygnalna prezentuje ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w województwie kujawsko-pomorskim w styczniu 2024 r. Zawiera opinie formułowane przez jednostki, których siedziba znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim.
Czytaj dalej
31
sty

Koniunktura gospodarcza, opinie formułowane przez jednostki z siedzibą w województwie POMORSKIM – styczeń 2024 r.

Urząd Statystyczny w Gdańsku

Opracowanie zawiera diagnozy dotyczące portfela zamówień, oceny bieżące i prognozy produkcji, oceny sytuacji finansowej podmiotów oraz warunków prowadzenia działalności gospodarczej.
Czytaj dalej
31
sty

Koniunktura gospodarcza w województwie śląskim - styczeń 2024 r.

Urząd Statystyczny w Katowicach

Informacja dotycząca koniunktury gospodarczej w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu hurtowym i detalicznym, transporcie i gospodarce magazynowej, działalności związanej z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi oraz w informacji i komunikacji. Wyniki publikowane na podstawie opinii formułowanych przez podmioty gospodarcze z terenu województwa śląskiego. Opracowanie zawiera m.in. diagnozy dotyczące portfela zamówień, oceny bieżącej i prognozowanej produkcji, oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstw oraz warunków prowadzenia działalności gospodarczej.
Czytaj dalej
31
sty

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Stan i struktura demograficzno-społeczna ludności w województwie świętokrzyskim w świetle wyników NSP 2021

Urząd Statystyczny w Kielcach

Opracowanie zawiera informacje dotyczące stanu i struktury demograficznej ludności, kraju urodzenia oraz posiadanego obywatelstwa, poziomu wykształcenia, niepełnosprawności, przynależności narodowo-etnicznej i wyznaniowej oraz zasobów migracyjnych. W publikacji przedstawiono także charakterystykę osób przebywających w obiektach zbiorowego zamieszkania.
Czytaj dalej
31
sty

Koniunktura gospodarcza, opinie formułowane przez jednostki z siedzibą w województwie ŚWIĘTOKRZYSKIM – Styczeń 2024 r.

Urząd Statystyczny w Kielcach

Informacja dotycząca koniunktury gospodarczej w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu hurtowym i detalicznym, transporcie i gospodarce magazynowej, działalności związanej z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi oraz w informacji i komunikacji.
Czytaj dalej
31
sty

Koniunktura gospodarcza w styczniu 2024 r.

Urząd Statystyczny w Łodzi

Koniunktura gospodarcza w styczniu 2024 r. - opinie formułowane przez jednostki, których siedziba znajduje się w województwie łódzkim.
Czytaj dalej
31
sty

NSP 2021 - Stan i struktura demograficzno-społeczna ludności w województwie łódzkim

Urząd Statystyczny w Łodzi

Niniejsza publikacja stanowi charakterystykę sytuacji demograficznej w województwie łódzkim, tj. stanu i struktury ludności według płci i wieku, stanu cywilnego oraz poziomu wykształcenia. Ponadto zamieszczono w niej wybrane informacje o obywatelstwie, identyfikacji narodowo-etnicznej i wyznaniowej mieszkańców, o osobach przebywających w obiektach zbiorowego zakwaterowania oraz o osobach z niepełnosprawnościami. Zaprezentowano także dane dotyczące migracji zagranicznych i wewnętrznych mieszkańców województwa łódzkiego.
Czytaj dalej
31
sty

Koniunktura gospodarcza w województwie warmińsko-mazurskim w styczniu 2024 r.

Urząd Statystyczny w Olsztynie

Koniunktura gospodarcza w województwie warmińsko-mazurskim w styczniu 2024 r.
Czytaj dalej
31
sty

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Stan i struktura demograficzno-społeczna ludności w województwie warmińsko-mazurskim w świetle wyników NSP 2021

Urząd Statystyczny w Olsztynie

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Stan i struktura demograficzno-społeczna ludności w województwie warmińsko-mazurskim w świetle wyników NSP 2021
Czytaj dalej
31
sty

Koniunktura gospodarcza w województwie opolskim – styczeń 2024 r.

Urząd Statystyczny w Opolu

W styczniu br. w większości badanych obszarów gospodarki oceny koniunktury formułowane przez przedsiębiorców są negatywne. Najgorsze nastroje gospodarcze panują wśród jednostek prowadzących działalność w transporcie i gospodarce magazynowej.
Czytaj dalej
31
sty

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Stan i struktura demograficzno-społeczna ludności w województwie opolskim w świetle wyników NSP 2021

Urząd Statystyczny w Opolu

Opracowanie przedstawia wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, który został przeprowadzony na terenie Polski w okresie od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. według stanu na dzień 31 marca 2021 r.
Czytaj dalej
31
sty

Koniunktura gospodarcza w województwie wielkopolskim w styczniu 2024 r.

Urząd Statystyczny w Poznaniu

W styczniu br. w większości badanych obszarów gospodarki oceny koniunktury formułowane przez przedsiębiorców są negatywne. Najgorsze nastroje gospodarcze panują wśród jednostek prowadzących działalność w zakwaterowaniu i gastronomii. W tej sekcji zaobserwowano także największy spadek wartości wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury, o 12,8 w skali miesiąca. Gorzej niż w grudniu ub. r. oceniają koniunkturę też jednostki zajmujące się informacją i komunikacją. Zbliżony poziom negatywnych ocen do tego z poprzedniego miesiąca zanotowano jedynie w przetwórstwie przemysłowym. Największy wzrost wartości wskaźnika zaobserwowano w sekcji transport i gospodarka magazynowa, o 9,8 w skali miesiąca. Wśród tych jednostek oceny koniunktury są optymistyczne. Również przedsiębiorcy prowadzący działalność w handlu detalicznym formułują opinie pozytywne, na poziomie wyższym niż w ubiegłym miesiącu.
Czytaj dalej
31
sty

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Stan i struktura demograficzno-społeczna ludności w województwie wielkopolskim w świetle wyników NSP 2021

Urząd Statystyczny w Poznaniu

Publikacja podejmuje tematykę ludnościową, dostarczając podstawowych informacji o stanie i strukturze demograficznej mieszkańców województwa wielkopolskiego według płci, wieku czy stanu cywilnego.
Czytaj dalej
31
sty

Koniunktura gospodarcza w województwie zachodniopomorskim w styczniu 2024 r. - Informacja sygnalna

Urząd Statystyczny w Szczecinie

Raport przestawia ogólny klimat koniunktury w poszczególnych sekcjach działalności gospodarczej w województwie. Opracowanie zawiera diagnozy dotyczące portfela zamówień, oceny bieżące i prognozy produkcji, oceny sytuacji finansowej podmiotów oraz warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Raport opracowuje Departament Przedsiębiorstw GUS.
Czytaj dalej
31
sty

Rocznik Statystyczny Województwa Zachodniopomorskiego 2023

Urząd Statystyczny w Szczecinie

Bogaty zestaw statystycznych informacji wynikowych dotyczący stanu środowiska naturalnego i sytuacji społeczno-gospodarczej województwa.
Czytaj dalej
31
sty

Koniunktura gospodarcza w województwie mazowieckim. Styczeń 2024 r.

Urząd Statystyczny w Warszawie

W styczniu br. w większości badanych obszarów gospodarki oceny koniunktury formułowane przez przedsiębiorców są pozytywne. Najlepsze nastroje gospodarcze panują wśród jednostek prowadzących działalność w zakresie informacji i komunikacji. Największą poprawę opinii zaobserwowano w gronie podmiotów z sekcji przetwórstwo przemysłowe – wzrost wartości wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury o 4,8 w porównaniu z grudniem ub. r.
Czytaj dalej
31
sty

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Stan i struktura demograficzno-społeczna ludności w województwie mazowieckim w świetle wyników NSP 2021

Urząd Statystyczny w Warszawie

Publikacja jest opracowaniem tematycznym dotyczącym stanu i struktury demograficznej populacji województwa, wzbogaconym o charakterystykę społeczną w zakresie kraju urodzenia oraz posiadanego obywatelstwa, poziomu wykształcenia, niepełnosprawności, a także przynależności narodowo-etnicznej i wyznaniowej. Ponadto zaprezentowano podstawowe informacje o osobach przebywających w obiektach zbiorowego zakwaterowania oraz o osobach migrujących z uwzględnieniem kierunków przemieszczania się. Część analityczną wzbogacono prezentacją graficzną w postaci map i wykresów.
Czytaj dalej
31
sty

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 Stan i struktura demograficzno-społeczna ludności w województwie lubuskim w świetle wyników NSP 2021

Urząd Statystyczny w Zielonej Górze

Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań przeprowadzonego w okresie od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. według stanu na dzień 31 marca 2021 r. Obszerny zakres informacji zebranych w badaniu pozwala na dokonanie analizy i bilansu zmian demograficznych oraz społeczno-ekonomicznych, jakie dokonały się w latach 2011-2021.
Czytaj dalej
31
sty

Koniunktura gospodarcza w styczniu 2024 r.

Urząd Statystyczny we Wrocławiu

Czytaj dalej

Publikacje jednostek spoza służb statystyki publicznej

Brak publikacji.
Do góry

Newsletter