Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Współdziałanie jednostek samorządu terytorialnego z mieszkańcami w 2022 roku

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
31.01.2024

 Na koniec 2022 roku 320 gmin (tj. 12,9% wszystkich w Polsce) wyodrębniło w budżecie gminy kwotę na budżet obywatelski. W gminach powyżej 50 tysięcy mieszkańców budżet obywatelski posiadało 85,6% gmin. 

Aktywność obywatelska oraz zaangażowanie w procesy podejmowania decyzji dotyczących mieszkańców staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem w jednostkach samorządu terytorialnego. Mieszkańcy nie ograniczają się tylko do uczestniczenia w wyborach samorządowych, ale współuczestniczą w sprawach lokalnych dotyczących ich życia biorąc aktywny udział w konsultacjach społecznych, czy też w podejmowaniu decyzji w sprawach realizacji projektów finansowanych z budżetu obywatelskiego czy funduszu sołeckiego. Ważnym celem konsultacji społecznych jest wypracowywanie rozwiązań, które pomogą władzom gminy w podjęciu optymalnych decyzji publicznych uwzględniających stanowisko lokalnej społeczności. W ramach konsultacji społecznych władze gminy mogą przedstawiać swoje propozycje aktów prawnych, planowania inwestycji oraz przedsięwzięć, które będą miały wpływ na życie mieszkańców oraz uzyskują od mieszkańców propozycję zmian, co pozwala na lepsze planowanie przyszłych działań.

Do góry

Newsletter