Menu
Komunikat w sprawie publikowania danych przez GUS, w nawiązaniu do artykułów „Dziennika Gazety Prawnej” z 28.05.2025 r.
28.05.2025
Odnosząc się do publikacji „Dziennika Gazety Prawnej” z 28.05.2025 r. oraz zamieszczonych w tych artykułach wypowiedzi ekspertów, Główny Urząd Statystyczny informuje, że żadne dane nie są przekazywane przed terminem publikacji wskazanym w miesięcznym kalendarium do jakiejkolwiek jednostki instytucjonalnej, w tym do Rządu.
Czytaj dalej
Komunikat w związku z powielaniem w mediach nieprawdziwych informacji dotyczących obliczania inflacji, w szczególności „doboru koszyka dóbr i usług"
17.04.2025
Główny Urząd Statystyczny informuje, że badanie cen towarów i usług konsumpcyjnych odbywa się tak samo co roku, z użyciem tej samej metody i w oparciu o te same międzynarodowe standardy.
Czytaj dalej
Komentarz do artykułu pt.: „Zagmatwane przepisy mogą paraliżować lokalną administrację” autorstwa Aleksandry Fandrejewskiej opublikowanego 24.03.2025 r. w Rzeczpospolitej
28.03.2025
Główny Urząd Statystyczny informuje, że 2 letni okres przejściowy został przewidziany m.in. celem umożliwienia podmiotom wyboru/ weryfikacji rodzajów działalności wpisanych do rejestrów - każdy z rejestrów stosuje w zakresie zgłaszania zmian indywidualne rozwiązania.
Czytaj dalej
Komentarz do artykułu pt.: „Ponad 2 mln Polaków pracuje na "śmieciówkach". Przodują te zawody” autorstwa Alicji Bartosiak opublikowanego 19.03.2025 r. na portalu Wiadomosci.radiozet.pl
28.03.2025
W ostatnim dniu września 2024 roku w Polsce 1425,3 tys. osób pracowało wyłącznie na podstawie umów zlecenia i pokrewnych.
Czytaj dalej
Komentarz do artykułu pt.: „Niewidzialni dla średniej krajowej, ważni dla PKB. 97 proc. firm w Polsce zatrudnia mniej niż 10 osób” opublikowanego 17.03.2025 na stronie Bankier.pl
20.03.2025
Od stycznia 2024 r. GUS rozszerzył zakres publikowanych danych o wynagrodzeniach, obejmując nimi wszystkie podmioty gospodarki narodowej, w tym także te zatrudniające do 9 osób. Nowe statystyki, dostępne co miesiąc, prezentują zarówno przeciętne wynagrodzenie brutto, jak i medianę wynagrodzeń w gospodarce narodowej.
Czytaj dalej
Komentarz do fragmentu artykułu „Nie wycinasz, nie zarabiasz” opublikowanego 12.03.2025 r. w Gazecie Wyborczej
19.03.2025
Główny Urząd Statystyczny informuje, że różnice w statystykach GUS, ZUS i PIP wynikają z odmiennych metod pozyskiwania informacji. Dane GUS opierają się na zatwierdzonych protokołach powypadkowych i kartach wypadku, a weryfikacja kompletności informacji odbywa się na podstawie rejestrów administracyjnych. GUS prowadzi działania mające na celu poszerzenie zakresu informacyjnego o zdarzeniach potencjalnie wypadkowych.
Czytaj dalej
Komentarz do artykułu Krajoznawca ma wątpliwości autorstwa Roberta Robaszewskiego opublikowanego w Gazecie Wyborczej 13-12-2024 r.
20.12.2024
Wnioski zaprezentowane w informacji GUS odnoszą się do syntetycznego wskaźnika walorów turystycznych, który jest inną miarą niż statystyka udzielonych noclegów, do której odwołuje się autor artykułu. Pełna metodologia badania walorów turystycznych dostępna jest w zeszycie metodologicznym zamieszczonym na stronie Internetowej GUS: stat.gov.pl/obszary-tematyczne/kultura-turystyka-sport/zeszyty-metodologiczne/zeszyt-metodologiczny-walory-turystyczne-w-powiatach-i-ich-otoczeniu,3,1.html
Czytaj dalej
Komentarz do artykułu Kłamstwo średniej płacy autorstwa Joanny Solskiej, Polityka z 11-12-2024 r.
20.12.2024
Statystyka publiczna dostarcza szczegółowych informacji na temat wynagrodzeń w Polsce w różnych agregacjach, przekrojach i na różnych poziomach. Dane wynikowe są publikowane m.in. w bazach Bank Danych Lokalnych, Dziedzinowe Bazy Wiedzy oraz innych, dostępnych na Portalu Informacyjnym GUS. Metodologia badań statystycznych wynagrodzeń jest oparta na osiągnięciach naukowych matematyki i ekonomii, stosuje metody Eurostatu oraz zalecenia Międzynarodowej Organizacji Pracy i podlega ciągłemu doskonaleniu. Dane statystyczne są opisywane i udostępniane z wykorzystaniem przyjętego międzynarodowego aparatu pojęciowego. GUS wykorzystuje w badaniach wynagrodzeń różne źródła danych i publikuje różnego rodzaju dane wynikowe.
Czytaj dalej
Komentarz do artykułu Luka płacowa to nie temat do żartów. A GUS robi z danych parodię autorstwa Joanny Solskiej, Polityka z 12-12-2024 r.
18.12.2024
W nawiązaniu do artykułu Luka płacowa to nie temat do żartów. A GUS robi z danych parodię, który ukazał się 12 grudnia br. w Polityce Luka płacowa to nie temat do żartów. A GUS robi z danych parodię - Polityka.pl
Główny Urząd Statystyczny informuje, że w informacji sygnalnej Rozkład wynagrodzeń w gospodarce narodowej nie jest prezentowany wskaźnik zróżnicowania wynagrodzeń kobiet i mężczyzn (ang. gender pay gap - GPG), nazywanego również luką płacową.
Czytaj dalej
Komunikat Głównego Urzędu Statystycznego dotyczący kwestii liczenia ludności
28.10.2024
Wiedza o stanie i strukturze ludności, ich zmianach w przeszłości oraz trendach kształtujących je w kolejnych okresach jest kluczowa dla dobrego funkcjonowania państwa i społeczeństwa. Ma istotne znaczenie w planowaniu i realizacji zadań nie tylko na wszystkich szczeblach podziału administracyjnego kraju (do kreowania, wdrażania i monitorowania efektów polityk społeczno-gospodarczych), ale także m.in. dla funkcjonowania struktur Unii Europejskiej, alokacji środków czy kształtowania polityk europejskich, a szerzej dla koordynowania działań i monitorowania procesów rozwojowych w skali całego świata.
Czytaj dalej