Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Komentarz do artykułu pt.: „Zagmatwane przepisy mogą paraliżować lokalną administrację” autorstwa Aleksandry Fandrejewskiej opublikowanego 24.03.2025 r. w Rzeczpospolitej

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
28.03.2025

Główny Urząd Statystyczny informuje, że 2 letni okres przejściowy został przewidziany m.in. celem umożliwienia podmiotom wyboru/ weryfikacji rodzajów działalności wpisanych do rejestrów - każdy z rejestrów stosuje w zakresie zgłaszania zmian indywidualne rozwiązania.

W odpowiedzi na artykuł pt. „Zagmatwane przepisy mogą paraliżować lokalną administrację” (dostęp online: https://regiony.rp.pl/prawo-w-regionach/art41994711-zagmatwane-przepisy-moga-paralizowac-lokalna-administracje) opublikowany 24.03.2025 r. w Rzeczpospolitej, Główny Urząd Statystyczny informuje, że 2 letni okres przejściowy został przewidziany m.in. celem umożliwienia podmiotom wyboru/ weryfikacji rodzajów działalności wpisanych do rejestrów - każdy z rejestrów stosuje w zakresie zgłaszania zmian indywidualne rozwiązania.

Przepisy rozporządzenia wprowadzającego PKD 2025 zawierają rozwiązania pozwalające na równoczesne – ze stosowaniem klasyfikacji PKD 2025 – stosowanie w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej klasyfikacji PKD 2007 do działalności oznaczonej zgodnie z tą klasyfikacją przed dniem wejścia w życie projektowanego rozporządzenia, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2026 r.

Integralną częścią Polskiej klasyfikacji PKD 2025 są klucze przejścia (powiązań) między nową i dotychczas obowiązującą klasyfikacją, gdzie  rozróżnia się 4 rodzaje występujących powiązań:

  • A: 1 na 1 (jedna podklasa PKD 2007 odpowiada tylko jednej podklasie PKD 2025 i odwrotnie),
  • B: n na 1 (dwie lub więcej podklas w PKD 2007 odpowiadają jednej podklasie PKD 2025),
  • C: 1 na m (jedna podklasa PKD 2007 została podzielona na dwie lub więcej podklas PKD 2025),
  • D: n na m (dwie lub więcej podklas w PKD 2007 odpowiada dwóm lub więcej podklasom w PKD 2025).

Podmioty zaklasyfikowane w podklasach, które charakteryzują się zmianami (przejściami) typu A i B, mogą zostać automatycznie przeklasyfikowane.

Typ C i D stwarza największe problemy przy przeklasyfikowaniu podmiotów w rejestrach urzędowych, dlatego GUS w celu wsparcia samodzielnego zgłoszenia zmian do odpowiednich rejestrów przez podmioty, opracował dodatkowo klucz powiązań (zwany kluczem interpretacyjnym) zawierający relacje jednoznaczne „1 na 1” w oparciu o klucz „1 na m”. Oznacza to, że z kilku grupowań, na które podzielony został dotychczasowy kod, zostało wybrane jedno najbardziej odpowiednie grupowanie ze względu na główny zakres grupowania. Należy mieć na uwadze, że w tym przypadku klucz „1 na 1” nie jest związany z powiązaniem wskazanym w typie A.

Ponadto informujemy, że konieczność wydania nowej PKD 2025, zastępującej dotychczasową PKD 2007, wynika ze zmian dokonanych w klasyfikacji Organizacji Narodów Zjednoczonych – International Standard Industrial Classification of all Economic Activities ISIC Rev.5 (Międzynarodowej Standardowej Klasyfikacji Rodzajów Działalności) oraz klasyfikacji Unii Europejskiej – Statistical Classification of Economic Activities in the European Community NACE Rev. 2.1 (Statystycznej Klasyfikacji Działalności Gospodarczych w UE, która jest wprowadzana na mocy rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2023/137 z dnia 10 października 2022 r. zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1893/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej NACE Rev. 2 (Dz. Urz. UE L 19 z 20.01.2023, str. 5) we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Informacje na temat zmian dotyczących PKD są ogólnodostępne m.in. na stronach:

Klasyfikacje https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/doc/pkd_nowelizacja/pkd_nowelizacja.htm

Polska Klasyfikacja Działalności 2025 – zmiany dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/polska-klasyfikacja-dzialalnosci-2025--zmiany-dla-przedsiebiorcow-od-1-stycznia-2025-r

Jak wybrać i zmienić kod PKD https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00119#4

Obecnie trwają prace nad zmianami do ustawy o statystyce publicznej - która wprowadzi m.in. zmiany do ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz do ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym – umożliwiającymi automatyczne przeklasyfikowanie działalności w rejestrach urzędowych.

Do góry

Newsletter