Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Ubóstwo ekonomiczne w Polsce w 2014 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
09.06.2015

Jaki był zasięg ubóstwa ekonomicznego w Polsce w 2014 r.? Czy nastąpiły zmiany w porównaniu z rokiem 2013?

Z badania budżetów gospodarstw domowych wynika, że w 2014 r. w stosunku do roku 2013 nastąpiła poprawa przeciętnej sytuacji materialnej gospodarstw domowych[1]. Jednocześnie nie odnotowano istotnych zmian w zasięgu ubóstwa ekonomicznego. Stopy ubóstwa skrajnego i relatywnego pozostały na tym samym poziomie (7,4% w przypadku ubóstwa skrajnego i 16,2% relatywnego). Podobnie na zbliżonym poziomie pozostał zasięg ubóstwa ustawowego – 12,2% (w 2013 r. -  12,8%).

 


[1]  Nastąpił realny wzrost dochodu rozporządzalnego – o 3,2% i wydatków gospodarstw domowych – o 1,6% (wzrost dochodu rozporządzalnego i wydatków dotyczy przeciętnych miesięcznych wartości na osobę). Informacje dotyczące dochodów oraz wydatków oraz innych aspektów sytuacji materialnej gospodarstw domowych znajdują się w notatce sygnalnej „Sytuacja gospodarstw domowych w 2014 r. w świetle wyników badania budżetów gospodarstw domowych”, dostępnej na stronie internetowej GUS.

Do góry

Newsletter