Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Wybrane zagadnienia rynku pracy. Dane dla 2018 roku

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
30.12.2019

Liczba osób zatrudnionych w gospodarce narodowej otrzymujących wynagrodzenie brutto nieprzekraczające obowiązującego minimalnego wynagrodzenia w grudniu 2018 r. wyniosła ok. 1,5 mln i w porównaniu do analogicznego miesiąca poprzedniego roku zmniejszyła się o 3,7% (wobec wzrostu o 3,8% zaobserwowanego w grudniu 2017 w odniesieniu do roku poprzedniego).

Najwięcej osób zatrudnionych w gospodarce narodowej otrzymujących w grudniu 2018 r. wynagrodzenie brutto nieprzekraczające obowiązującego minimalnego było zatrudnionych -podobnie jak w latach wcześniejszych w sekcjach PKD: handel; naprawa pojazdów samochodowych 404 tys., przetwórstwo przemysłowe 302 tys., budownictwo 220 tys., transport i gospodarka magazynowa 107 tys. oraz administrowanie i działalność wspierająca 100 tys.

Udział osób zatrudnionych w gospodarce narodowej otrzymujących wynagrodzenie brutto nieprzekraczające obowiązującego minimalnego w liczbie osób zatrudnionych na umowę o pracę w grudniu 2018 r. wyniósł ok. 13% i utrzymuje się na tym samym poziomie od 2012 r. Spośród sekcji PKD najwyższe wartości występują nadal w sekcjach: zakwaterowanie i gastronomia (35%), budownictwo (31%), handel; naprawa pojazdów samochodowych i pozostała działalność usługowa (po 21%), administrowanie i działalność wspierająca (20%), transport i gospodarka magazynowa oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (po 14%).

Do góry

Newsletter