Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Wstępna ocena przezimowania upraw ozimych w 2013 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
30.04.2013

Z przeprowadzonych przez rzeczoznawców wojewódzkich w marcu badań polowych wynika, że w bieżącym roku uprawy ozime przezimowały zdecydowanie lepiej niż w roku ubiegłym.

Stosunkowo niewielkie uszkodzenia roślin ozimych wystąpiły w województwach: wielkopolskim, zachodniopomorskim i lubelskim. Główną przyczyną wystąpienia nieznacznych szkód zimowych były pleśń śniegowa, wyprzenia i zastoiska wody na przedwiośniu, a w mniejszym stopniu silne mrozy, wahania temperatury i wiatry wysuszające.

Ponadto niewielkie uszkodzenia spowodowane były utrzymującymi się na użytkach zielonych podtopieniami, występującymi głównie w dolinach rzek. Znaczne wahania temperatury między dniem i nocą w marcu i na początku kwietnia powodowały na przemian zamarzanie i rozmarzanie ornej warstwy gruntu, jednak nie powodowały większego uszkadzania roślin. Ze względu na długotrwałą zimę w roku bieżącym wystąpiły w uprawach ozimych znaczne szkody spowodowane przez zwierzynę łowną.

Do góry

Newsletter