Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Turystyczne obiekty noclegowe na obszarach nadmorskich w sezonie wakacyjnym

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
17.11.2017

Prezentowane informacje dotyczą obiektów noclegowych posiadających 10 lub więcej miejsc noclegowych i wykorzystania tych miejsc w lipcu i sierpniu 2017 r.[1] W notatce dokonano też porównania z danymi pozyskanymi w tym zakresie w poprzednich latach.[2]

W Polsce jest ogółem 2 478 gmin (od dnia 1.01.2015 r.), spośród których 55 zostało według metodologii Eurostatu zaliczonych do obszarów nadmorskich.[3] Są one usytuowane nad Morzem Bałtyckim lub pozostają w bezpośredniej bliskości morza. Obejmują obszar 7 891 km2. Na ich terenie odnotowano 2 514 – 23,5% wszystkich turystycznych obiektów noclegowych objętych sprawozdawczością w lipcu 2017 r., tj. o 133 (5,6%) więcej niż w roku poprzednim.

[1] W notatce opisano wyniki badania bazy noclegowej, które jest prowadzone w cyklu miesięcznym z wykorzystaniem formularzy KT-1. Badanie to dostarcza informacji o stanie i wykorzystaniu turystycznych obiektów noclegowych posiadających 10 lub więcej miejsc noclegowych. Dane przygotowano z uwzględnieniem imputacji dla jednostek, które odmówiły udziału w badaniu.

[2] W prezentowanych szeregach czasowych, począwszy od danych za lipiec i sierpień 2016 r., dane opracowano z uwzględnieniem imputacji. Dane za 2016 r. zostały uaktualnione o imputację w stosunku do wcześniej opublikowanych.

[3] Zgodnie z metodologią Eurostatu przyjętą na potrzeby statystyki w dziedzinie turystyki za obszar nadmorski uznaje się obszary przybrzeżne składające się z gmin (w innych krajach z odpowiednich jednostek administracyjnych) graniczące z morzem lub usytuowane w jego pobliżu.  Obszary nadmorskie w odróżnieniu od pozostałych są klasyfikowane na podstawie odległości danej gminy od morza: jeżeli gmina graniczy z morzem, jest ona z zasady nadmorska; jeżeli gmina nie graniczy z morzem, ale 50% jej powierzchni znajduje się w odległości 10 km od morza, również uznaje się ją za gminę nadmorską.  W uzgodnieniu z Eurostatem dodatkowo gminy: Słupsk (gm. wiejska), Główczyce, Gniewino, Pruszcz Gdański (gm. wiejska), Cedry Wielkie, Koszalin (gm. miejska) i Sianów (gm. miejsko-wiejska) zostały uznane za nadmorskie.

Do góry

Newsletter