Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Raport GUS 2023

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
Data publikacji: 28.06.2024

Szanowni Państwo,


z przyjemnością przedstawiam raport Głównego Urzędu Statystycznego, w którym prezentujemy działalność polskiej statystyki publicznej w roku 2023.

Celem raportu jest przybliżenie Państwu naszej pracy i osiągnięć na arenie krajowej i międzynarodowej. Dynamiczne zmiany w tych obszarach, wymagały od statystyki publicznej dostosowania się do rosnących potrzeb użytkowników danych, co zostało zaprezentowane w niniejszym raporcie.

W roku 2023 Główny Urząd Statystyczny realizował ambitne cele rozwojowe, które miały istotny wpływ na polską statystykę. Przede wszystkim wdrożył nowoczesne technologie z zakresu big data, sztucznej inteligencji i analizy danych, aby uzyskać jak najbardziej dokładne i kompleksowe informacje o społeczeństwie i gospodarce. Dzięki temu nasze statystyki stały się jeszcze bardziej szczegółowe i aktualne.

Polska statystyka publiczna aktywnie wspiera zrównoważony rozwój i realizację Agendy 2030, a także dąży do ułatwiania dostępu do danych. W 2023 roku przeprowadziliśmy projekt Wrota Statystyki, którego celem było ułatwienie dostępu do danych statystycznych dzięki zastosowaniu nowoczesnych narzędzi cyfrowych.

Dążymy do tego, aby statystyka była blisko ludzi, dlatego jesteśmy otwarci na kontakt z różnymi środowiskami. Stwarzamy przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy ekspertami, badaczami i praktykami z dziedziny statystyki publicznej. Prowadzimy lekcje otwarte dla szkół, a także organizujemy konferencje integrujące środowiska administracji publicznej, akademickie i biznesowe.

Wierzę, że Raport GUS 2023 będzie bogatym źródłem informacji dla wszystkich zainteresowanych statystyką publiczną i działalnością Głównego Urzędu Statystycznego.


Życzę ciekawej lektury!


dr Dominik Rozkrut
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego

Do góry

Newsletter