Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Raport GUS 2017-2022

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
Data publikacji: 21.08.2023
Data modyfikacji: 25.08.2023

Szanowni Państwo,

z przyjemnością przedstawiamy Państwu Raport Głównego Urzędu Statystycznego, w którym prezentujemy działalność polskiej statystyki publicznej w latach 2017–2022. Tym samym pragniemy przybliżyć Państwu naszą pracę i osiągnięcia na arenie krajowej i międzynarodowej.

Wydarzenia ostatnich lat, jak chociażby epidemia COVID-19 czy rosyjska agresja zbrojna w Ukrainie, wymagały od statystyki publicznej dostosowania się do rosnących potrzeb użytkowników danych oraz zmieniających się realiów. Najtrudniejszym wyzwaniem, z którym się mierzyliśmy, była realizacja Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 i Powszechnego Spisu Rolnego 2020.

Polska statystyka publiczna dąży do usprawniania badań statystycznych. Stale pracujemy nad zwiększaniem efektywności naszych badań, a jednocześnie dążymy do zmniejszania obciążeń sprawozdawczych respondentów. Coraz częściej korzystamy z rejestrów urzędowych, systemów informacyjnych administracji publicznej oraz pozyskujemy dane dzięki teledetekcji satelitarnej. Na potrzeby regularnego tworzenia oficjalnych statystyk krajowych i międzynarodowych wykorzystujemy innowacyjne metody przetwarzania i analizy dużych wolumenów danych typu Big Data. W tym celu korzystamy między innymi z machine learning i opracowujemy rozwiązania programistyczne.

Aktywnie poszukujemy coraz lepszych form prezentacji danych, dopasowanych do potrzeb naszych odbiorców. Istotnym elementem naszej działalności jest dialog z interesariuszami. Prowadzimy działania integrujące środowiska akademickie, administracji publicznej oraz oświatowe. Chcemy, by statystyka publiczna była blisko ludzi. W tym celu organizujemy szereg wydarzeń i prowadzimy działania, dzięki którym stale poszerzamy grono użytkowników danych statystycznych.

Mam nadzieję, że znajdą Państwo w Raporcie wiele interesujących informacji na temat polskiej statystyki publicznej.


Życzę ciekawej lektury!

dr Dominik Rozkrut
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego

Pliki do pobrania

Do góry

Newsletter