Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Międzynarodowy handel usługami według cech przedsiębiorstwa w 2022 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
28.06.2024

Wraz z dynamicznie rosnącym znaczeniem usług w międzynarodowej wymianie handlowej wzrasta zapotrzebowanie na informacje opisujące to zjawisko w różnych układach. Odbiorcy danych coraz częściej zainteresowani są nie tylko danymi na temat wielkości obrotów usługowych z zagranicą według rodzaju usługi, czy kraju kontrahenta, ale także informacjami umożliwiającymi bardziej szczegółowy opis zjawiska wymiany usługowej z zagranicą niż ma to miejsce w przypadku regularnego badania międzynarodowego handlu usługami. Jednym z obszarów zainteresowania są dane pozwalające na charakterystykę przedsiębiorstw zaangażowanych w wymianę usługową z zagranicą.

W związku ze zgłaszanym zapotrzebowaniem Główny Urząd Statystyczny rozpoczyna regularne udostępnianie danych dotyczących międzynarodowego handlu usługami według cech przedsiębiorstwa (STEC). Tablice publikacyjne za 2022 r. są pierwszym oficjalnym zestawem informacji wynikowych1, który integruje dane pochodzące ze statystyki międzynarodowego handlu usługami ze statystyką przedsiębiorstw. Publikowane dane zabezpieczają potrzeby informacyjne wynikające z obowiązków sprawozdawczych nałożonych na kraje członkowskie Unii Europejskiej w ramach Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2152 z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie europejskiej statystyki gospodarczej uchylającego 10 aktów prawnych w dziedzinie statystyki gospodarczej.

 

1 Dane eksperymentalne na temat międzynarodowego handlu usługami według cech przedsiębiorstwa (STEC) za lata 2016, 2018 i 2019 udostępnione są pod adresem: https://stat.gov.pl/statystyki-eksperymentalne/gospodarka-przedsiebiorczosc-finanse-publiczne/metodologia-naliczenia-miedzynarodowego-handlu-uslugami-wedlug-cech-przedsiebiorstwa-stec,2,2.html

Do góry

Newsletter