Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Metodologia naliczenia międzynarodowego handlu usługami według cech przedsiębiorstwa (STEC)

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
Data publikacji: 06.08.2020

Handel zagraniczny rozumiany jako saldo przepływu dochodów między rezydentami i nierezydentami stanowi, oprócz konsumpcji, inwestycji i wydatków państwa na zakup dóbr, część produktu narodowego brutto (PNB). Opracowanie danych o tym zjawisku w sposób bardziej kompleksowy pozwala na lepsze zrozumienie wpływu handlu zagranicznego na rozwój gospodarczy, zatrudnienie oraz niezależność gospodarczą poszczególnych państw.

Rosnące zapotrzebowanie na dane o handlu zagranicznym obliguje instytucje krajowe i międzynarodowe odpowiedzialne za pozyskiwanie, opracowywanie i publikację danych statystycznych do tworzenia coraz to nowych zestawień tych danych w celu pełniejszego odzwierciedlania sytuacji gospodarczej poszczególnych krajów bądź ich grup. Przykładem takich układów jest zestaw danych o handlu zagranicznym towarami według cech przedsiębiorstwa (TEC[1]). W ramach statystyki międzynarodowego handlu usługami takie zadanie ma spełniać projekt Services trade by enterprise characteristics (STEC). Zarówno dane wynikowe otrzymane w ramach prac nad TEC, jak i STEC stanowią pierwszy istotny krok w kierunku integracji handlu międzynarodowego i statystyki przedsiębiorstw. Plany dotyczące sporządzania tablic STEC zamieszczone są w procedowanym w Parlamencie Europejskim Ramowym Rozporządzeniu Integrującym Statystykę Gospodarczą (FRIBS[2]).

 

[1] Trade by enterprise characteristics

[2] Framework Regulation Integrating Business Statistics

Do góry

Newsletter