Menu
Informacja o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju w I kwartale 2017 r.
26.04.2017
Krótkookresowa analiza zjawisk i procesów zachodzących w gospodarce narodowej, obejmująca miesięczne, kwartalne i roczne informacje z zakresu m.in. rynku pracy i wynagrodzeń, cen, podstawowych obszarów gospodarki narodowej (rolnictwo, przemysł, budownictwo, rynek wewnętrzny, transport), handlu zagranicznego, a także podaży pieniądza i finansów publicznych. Ponadto – z częstotliwością kwartalną – szacunki PKB, tendencje obserwowane w demografii oraz informacje dotyczące wyników finansowych przedsiębiorstw niefinansowych, nakładów inwestycyjnych, usług biznesowych, łączności, giełdy, a także sytuacji w wybranych krajach świata. Część tabelaryczna obejmuje wybrane wskaźniki sytuacji społeczno-gospodarczej kraju i podstawowe wskaźniki makroekonomiczne dla państw UE, OECD i wybranych krajów rozwijających się.
Czytaj dalej
Nakłady i wyniki przemysłu w 2016 r.
25.04.2017
Produkcja, obrót, nowe zamówienia, zatrudnienie, przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto, czas przepracowany, wskaźniki cen, nakłady inwestycyjne, aktywa obrotowe, źródła finansowania majątku, wskaźniki finansowe, przedsiębiorstwa wg wysokości przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto oraz wg wskaźnika rentowności obrotu netto.
Czytaj dalej
Sytuacja społeczno-ekonomiczna gospodarstw domowych w latach 2000-2015. Zróżnicowanie miasto-wieś
25.04.2017
Dane dotyczące gospodarstw domowych zamieszkujących w miastach i na wsi: cechy demograficzno-społeczne osób, poziom miesięcznych dochodów i wydatków oraz spożycia niektórych artykułów żywnościowych w przeliczeniu na osobę, wyposażenie gospodarstw domowych w wybrane przedmioty trwałego użytkowania, warunki mieszkaniowe, subiektywna ocena warunków życia. Komentarz analityczny. Aneks zawierający: tablice przeglądowe, bezwzględne i względne błędy szacunków oraz wskaźniki Giniego i rozkład dochodów.
Czytaj dalej
Ceny robót budowlano-montażowych i obiektów budowlanych. Luty 2017 r.
21.04.2017
Wskaźniki cen wybranych obiektów budowlanych, tj.: budynków i obiektów inżynierii lądowej i wodnej, w tym obiektów drogowych i mostowych. Wskaźniki cen wybranych robót budowlano-montażowych. Definicje dotyczące podstawowych pojęć stosowanych w publikacji, uwagi metodyczne, lista i charakterystyka obiektów-reprezentantów, a w miesiącach kończących półrocze i rok - komentarz analityczny.
Czytaj dalej
Seminaria z zakresu statystyki sektora instytucji rządowych i samorządowych oraz partnerstwa publiczno-prywatnego.
21.04.2017
Mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w dwóch seminariach, które odbędą się w Głównym Urzędzie Statystycznym.
Czytaj dalej
Informacja Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie zaktualizowanego szacunku PKB według kwartałów za lata 2015-2016
21.04.2017
Równolegle z „Komunikatem dotyczącym deficytu i długu sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2016 r.” Główny Urząd Statystyczny publikuje zweryfikowany szacunek produktu krajowego brutto (roczny i kwartalny) za lata 2015 – 2016.
Czytaj dalej
Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w kwietniu 2017 roku
21.04.2017
W kwietniu dyrektorzy przedsiębiorstw w badanych obszarach działalności zgłaszają korzystne oceny koniunktury, w większości lepsze od formułowanych przed miesiącem.
Czytaj dalej
Komunikat dotyczący deficytu i długu sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2016 r.
21.04.2017
W dniu 31 marca 2017 r., stosownie do Rozporządzenia Rady (WE) nr 479/2009 z dnia 25 maja 2009 r. o stosowaniu Protokołu w sprawie procedury dotyczącej nadmiernego deficytu (EDP) załączonego do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, z późniejszymi zmianami, Prezes GUS przesłał do Komisji Europejskiej (Eurostatu) dane dotyczące deficytu i długu sektora instytucji rządowych i samorządowych (tzw. notyfikacja fiskalna).
Czytaj dalej
Dynamika sprzedaży detalicznej w marcu 2017 r.
20.04.2017
W marcu br. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej1 w cenach stałych w skali roku o 7,9% (wobec wzrostu o 5,2% przed miesiącem oraz o 3,0% w marcu 2016 r.). W porównaniu z lutym br. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 16,5% (wobec wzrostu przed rokiem o 13,6%).
Czytaj dalej