Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Działalność lecznicza zakładów lecznictwa uzdrowiskowego i stacjonarnych zakładów rehabilitacji leczniczej w 2017 roku

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
22.06.2018

Na koniec 2017 r. działalność leczniczą prowadziło 271 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, które w ciągu roku przyjęły 808,1 tys. kuracjuszy, w tym 734,4 tys. leczonych stacjonarnie. W 25 stacjonarnych zakładach rehabilitacji leczniczej opieką medyczną objęto 64,2 tys. pacjentów.

Na koniec 2017 r. funkcjonowało 49 szpitali uzdrowiskowych (w tym 6 dla dzieci), 191 sanatoriów uzdrowiskowych (w tym 3 dla dzieci i 1 sanatorium w urządzonym podziemnym wyrobisku górniczym), 14 przychodni i 17 zakładów przyrodoleczniczych obsługujących kompleksy uzdrowiskowe[1].

Stacjonarną opiekę uzdrowiskową zapewniały szpitale i sanatoria uzdrowiskowe, które na koniec roku dysponowały 44,4 tys. łóżek (wzrost o 0,7% w porównaniu z rokiem poprzednim). Populacja pacjentów przebywających w ciągu roku na leczeniu w trybie stacjonarnym wyniosła 734,4 tys. osób (spadek o 0,4% w stosunku do roku poprzedniego). Kobiety stanowiły 60,8%, pacjentów leczonych stacjonarnie, natomiast osoby w wieku 65 lat i więcej – 46,0%.

Udział cudzoziemców wśród kuracjuszy leczonych stacjonarnie, podobnie jak w roku poprzednim, wyniósł 6,6%. Zdecydowana większość (89,1%) cudzoziemców przebywała w uzdrowiskach zlokalizowanych na terenach dwóch województw: zachodniopomorskiego i dolnośląskiego.

Średni czas pobytu kuracjusza w opiece stacjonarnej wyniósł 16,7 dnia.

 

[1] Usługi świadczone w zakładach przyrodoleczniczych funkcjonujących jako komórka szpitala uzdrowiskowego, sanatorium lub przychodni wykazywane są łącznie z zakładem macierzystym.

Do góry

Newsletter