Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Zeszyt metodologiczny - Badanie kondycji gospodarstw domowych (postaw konsumenckich)

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
Data publikacji: 26.02.2021

Celem badania kondycji gospodarstw domowych (KGD) jest poznanie postaw (zachowań) konsumentów i uzyskanie wskaźników przedstawiających ich zmiany w czasie. Diagnostyczne i prognostyczne wskaźniki stwarzają możliwości prowadzenia analiz strukturalnych oraz analiz trendów konsumpcji. Wyniki badania są wykorzystywane w procesie makroekonomicznych decyzji dotyczących zjawisk gospodarczych i społecznych, do opracowania prognoz ekonomicznych, w tym dotyczących inflacji.
Badanie kondycji gospodarstw domowych dostarcza informacji o postawach (zachowaniach) konsumentów, na podstawie opinii respondentów dotyczących następujących zagadnień: zmian ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju i sytuacji finansowej gospodarstw domowych, zdolności do oszczędzania oraz zamierzeń odnośnie zakupu dóbr trwałego użytku i wydatków związanych z mieszkaniem. Informacje uzyskane z badania wykorzystywane są do oceny bieżącej sytuacji na rynku i oczekiwań konsumenckich (optymizm, pesymizm), analizowania trendów oraz formułowania krótkookresowych prognoz gospodarczych dotyczących spożycia indywidualnego.

Do góry

Newsletter