Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Wiosenna ocena stanu upraw rolnych i ogrodniczych w 2014 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
29.05.2014

Wstępnie szacuje się, że w bieżącym roku powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi jest większa od ubiegłorocznej i wynosi blisko 7,4 mln ha (zwiększenie o ok. 9,4 %). Według wstępnych szacunków nastąpiło zmniejszenie powierzchni uprawy rzepaku i rzepiku ogółem o ok. 8,5% do ponad 0,8 mln ha, natomiast  powierzchnię buraków cukrowych  szacuje się na ok. 200 tys. ha, tj. o 3,7% więcej niż w roku ubiegłym.

Straty zimowe i wiosenne w powierzchni zasiewów zbóż ozimych w bieżącym roku były niewielkie i wynosiły od około 0,1 do około 0,5%. Niewielkie straty odnotowano również w uprawach rzepaku i rzepiku ozimego - około 0,3% areału zasianego jesienią 2013 r. Na obecny stan i zaawansowanie rozwoju upraw decydujący wpływ miał korzystny przebieg pogody jesienią ubiegłego roku, dobry rozwój i przygotowanie się roślin do zimowego spoczynku, a także przebieg warunków pogodowych w okresie zimy i korzystny dla roślin układ warunków agrometeorologicznych na przedwiośniu.

Wyjdź z archiwum

Do góry

Newsletter