Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Działalność przedsiębiorstw windykacyjnych w 2018 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
05.07.2019

W 2018 r. badaniem objęto 98 podmiotów zajmujących się windykacją[1]. Nominalna wartość ogółem wszystkich wierzytelności obsługiwanych przez te podmioty, według stanu na koniec 2018 r., wyniosła 88,1 mld zł.

W grupie 98 zbadanych przedsiębiorstw windykacyjnych było 25 spółek akcyjnych, 44 spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz 29 podmiotów o innych formach prawnych (13 spółek i 16 przedsiębiorstw prowadzonych przez osoby fizyczne).

Według stanu na koniec 2018 r. w badanych podmiotach działalnością w zakresie windykacji zajmowało się 6 326 osób zatrudnionych głównie na podstawie umów o pracę. Przedsiębiorstwa windykacyjne posiadały łącznie 87 oddziałów i autoryzowanych przedstawicielstw.

Wśród zbadanych podmiotów, 52 jednostki wskazały windykację jako jedyny zakres swojej działalności, dla 32 podmiotów był to zakres dominujący, a dla 14 firm – zakres uboczny. Wśród przedsiębiorstw deklarujących w 2018 r. jedyny zakres działalności windykacyjnej, było 14 spółek akcyjnych i 25 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz 13 podmiotów o innych formach prawnych (6 spółek i 7 przedsiębiorstw prowadzonych przez osoby fizyczne). Działalność dominującą określiło 9 spółek akcyjnych, 11 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz 12 podmiotów o innych formach prawnych (5 spółek i 7 przedsiębiorstw prowadzonych przez osoby fizyczne). Uboczny zakres działalności windykacyjnej deklarowały 2 spółki akcyjne, 8 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz 4 podmioty o innych formach prawnych (2 spółki i 2 przedsiębiorstwa prowadzone przez osoby fizyczne).

[1] Informację opracowano na podstawie prowadzonego od 2006 r. przez Główny Urząd Statystyczny badania działalności przedsiębiorstw finansowych, które od danych za 2017 r. zostało uzupełnione o badanie podmiotów prowadzących działalność windykacyjną w obszarze zarządzania wierzytelnościami.

Ze względu na zmniejszoną liczbę podmiotów w bieżącym badaniu w stosunku do poprzedniego, dane prezentujemy także w ujęciu dla podmiotów, które wystąpiły w obu edycjach, w edycji badania za rok 2017 oraz za rok 2018. Ujęcie to zostało określone jako "dane panelowe".


Do góry

Newsletter