Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Podręcznik Oslo 2018

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
Data publikacji: 05.01.2021

Podręcznik Oslo 2018: Zalecenia dotyczące pozyskiwania, prezentowania i wykorzystywania danych dotyczących innowacji będący kontynuacją poprzednich wydań, jest kluczowym elementem serii podręczników OECD w zakresie pomiarów ukazującej się pod tytułem „Pomiar działalności naukowo-technicznej i innowacyjnej” (The Measurement of Scientific, Technological and Innovation Activities). Został on opublikowany wspólnie przez OECD i Eurostat w celu ułatwienia międzynarodowej porównywalności statystyk, stanowiąc przy tym platformę dla badań i eksperymentów w zakresie pomiaru innowacji. Obejmuje definicje podstawowych pojęć, wytyczne dotyczące gromadzenia danych i klasyfikacje do opracowywania statystyk dotyczących działalności innowacyjnej. W porównaniu z poprzednim wydaniem główną zmianą metodologiczną w niniejszym podręczniku jest ograniczenie złożoności poprzedniej definicji innowacji zawierającej listę czterech typów (innowacje produktowe, procesowe, organizacyjne i marketingowe) poprzez wprowadzenie dwóch głównych typów: innowacji produktowej i innowacji w procesie biznesowym. W niniejszej edycji podręcznika przedstawiono także ramy pojęciowe i ogólną definicję innowacji, która ma zastosowanie do wszystkich sektorów gospodarki, co stanowi nowość w porównaniu do poprzednich edycji odnoszących się wyłącznie do sektora przedsiębiorstw. Dodatkowo, czwarta edycja podręcznika zawiera również rozdział poświęcony wykorzystywaniu danych statystycznych dotyczących innowacji do konstruowania wskaźników i na potrzeby analiz. Rozszerzono także wiele zaleceń poruszanych w poprzednich edycjach, jak zalecenia metodologiczne dla całego cyklu życia danych na temat innowacji czy dotyczące powiązania badań statystycznych z innymi źródłami, takimi jak np. dane administracyjne.

Inicjatorem opracowania polskiej wersji językowej Podręcznika Oslo 2018 był Główny Urząd Statystyczny, który zaangażował do recenzji oraz pracy nad tłumaczeniem specjalistów posiadających długoletnie doświadczenie w opracowywaniu danych statystycznych z zakresu działalności innowacyjnej.

Tłumaczenie opublikowane w porozumieniu z OECD.

Nie jest to oficjalne tłumaczenie OECD. Jakość tłumaczenia i zgodność z oryginalnym tekstem należą do wyłącznej odpowiedzialności autorów tłumaczenia. W przypadku jakiejkolwiek rozbieżności między oryginalnym tekstem a tłumaczeniem, tylko tekst pierwotnej pracy będzie uważany za ważny.

Do góry

Newsletter