Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Podręcznik Frascati 2015

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
Data publikacji: 24.09.2018

Podręcznik Frascati 2015: Zalecenia dotyczące pozyskiwania i prezentowania danych z zakresu działalności badawczej i rozwojowej, został opracowany przez ekspertów OECD i stanowi kontynuację poprzednich wydań. Zgodnie z międzynarodową metodologią gromadzenia i wykorzystywania statystyk B+R, Podręcznik Frascati 2015 jest niezbędnym narzędziem dla statystyk i decydentów w dziedzinie nauki i innowacji na całym świecie. Obejmuje definicje podstawowych pojęć, wytyczne dotyczące gromadzenia danych i klasyfikacje do opracowywania statystyk dotyczących działalności badawczej i rozwojowej. Zaktualizowana wersja zawiera założenia odzwierciedlające zmiany w sposobie prowadzenia działalności B+R oraz jej finansowania, a także informacje na temat szerszego wykorzystania statystyk z zakresu badań naukowych i prac rozwojowych. W podręczniku dodano również nowe rozdziały poświęcone metodyce gromadzenia danych na temat działalności B+R w sektorach instytucjonalnych, a także nowe wytyczne dotyczące ujmowania różnych aspektów publicznego wsparcia badań naukowych i prac rozwojowych, takich jak ulgi podatkowe.

Inicjatorem opracowania polskiej wersji językowej Podręcznika Frascati 2015 był Główny Urząd Statystyczny, który zaangażował do recenzji oraz pracy nad tłumaczeniem pracowników naukowych oraz specjalistów posiadających długoletnie doświadczenie w opracowywaniu danych statystycznych z zakresu działalności badawczej i rozwojowej.

 

Tłumaczenie opublikowane w porozumieniu z OECD.
Nie jest to oficjalne tłumaczenie OECD. Jakość tłumaczenia i zgodność z oryginalnym tekstem należą do wyłącznej odpowiedzialności autorów tłumaczenia. W przypadku jakiejkolwiek rozbieżności między oryginalnym tekstem a tłumaczeniem, tylko tekst pierwotnej pracy będzie uważany za ważny.

Pliki do pobrania

Do góry

Newsletter