Liczba osób, które przystąpiły/zdały egzamin maturalny
A A ACzęstotliwość publikacji: roczna
Okres obserwacji: dane roczne
Dostępny szereg czasowy: 2010-2023
Przekrój: Polska; województwa; przystąpili/zdali; płeć
Definicje pojęć: Egzamin maturalny jest przeprowadzany jako zakończenie szkoły średniej, a jego wynik warunkuje podjęcie dalszej edukacji. Przystępują do niego m.in. absolwenci liceów ogólnokształcących, absolwenci techników, a także absolwenci innych szkół ponadpodstawowych.
Od 2015 roku egzamin maturalny przeprowadzany jest w nowej formule. Aby zdać egzamin i uzyskać świadectwo należy: uzyskać co najmniej 30% punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej i w części pisemnej oraz przystąpić do egzaminu pisemnego z wybranego przedmiotu dodatkowego (brak progu zaliczenia).
Zdający przystępuje obowiązkowo do 2 egzaminów w części ustnej: język polski i język obcy nowożytny oraz 4 egzaminów w części pisemnej: na poziomie podstawowym: język polski, język obcy nowożytny i matematyka oraz egzamin z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Oprócz jednego obowiązkowego egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym można przystąpić do egzaminów z nie więcej niż pięciu innych przedmiotów. Absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania mniejszości narodowej obowiązkowo także przystępują także do egzaminu z języka tej mniejszości.
Dane dotyczą egzaminu maturalnego przeprowadzonego w maju.
W roku 2015 podano łącznie liczbę osób zdających egzamin maturalny według nowej i starej formuły.
Źródło danych, zestaw danych, gestor: Dane z zestawów informacyjnych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej; opracowanie wyników badań - Główny Urząd Statystyczny; Urząd Statystyczny w Gdańsku
Dostępne formaty plików: xlsx; csv