Menu
Maj 2022
Publikacje GUS
31
maj
Ludność według cech społecznych – wyniki wstępne NSP 2021
Przedstawiamy kolejne opracowanie sygnalne zawierające wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w 2021 r. w zakresie poziomu wykształcenia ludności.
Czytaj dalej
31
maj
Żłobki i kluby dziecięce w 2021 roku
W 2021 r. liczba placówek opieki instytucjonalnej nad dziećmi w wieku do lat 3, w porównaniu z rokiem poprzednim wzrosła o 9,6%. Działało 5,0 tys. żłobków, klubów dziecięcych i oddziałów żłobkowych, które zapewniały 191,6 tys. miejsc. Wskaźnik liczby podopiecznych na 1 tys. dzieci w wieku do lat 3 wzrósł ze 128 w 2020 r. do 155 w 2021 r.
Czytaj dalej
31
maj
Wstępny szacunek produktu krajowego brutto w 1 kwartale 2022 roku
Produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w 1 kwartale 2022 r. wzrósł realnie o 8,5% rok do roku wobec spadku o 0,6% w analogicznym kwartale 2021 r. (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego).
Czytaj dalej
31
maj
Sytuacja gospodarstw domowych w 2021 r. w świetle badania budżetów gospodarstw domowych
W 2021 r., sytuacja materialna gospodarstw domowych nieznacznie poprawiła się pomimo trwającej pandemii COVID-19 , która miała znaczący wpływ zwłaszcza na poziom i strukturę wydatków. Gospodarstwa domowe osiągały zarówno wyższe dochody, jak i wydatki.
Czytaj dalej
31
maj
Wiosenna ocena stanu upraw rolnych i ogrodniczych w 2022 roku
Wstępnie szacuje się, że w bieżącym roku powierzchnia zasiewów zbóż ozimych jest mniejsza od ubiegłorocznej (po uwzględnieniu powierzchni zaoranej w wyniku uszkodzeń zimowych) i wynosi około 4,4 mln ha (zmniejszenie o ok. 3,1%).
Czytaj dalej
31
maj
Przewozy ładunków i pasażerów w 2021 roku
W 2021 r. w porównaniu z rokiem poprzednim odnotowano wzrost przewozów ładunków w większości rodzajów transportu. Liczba przewiezionych pasażerów zwiększyła się we wszystkich rodzajach transportu.
Czytaj dalej
31
maj
Szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 roku
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w maju 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 13,9% (wskaźnik cen 113,9), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,7% (wskaźnik cen 101,7).
Czytaj dalej
31
maj
Wpływ pandemii COVID-19 na koniunkturę gospodarczą - oceny i oczekiwania (dane szczegółowe oraz szeregi czasowe). Aneks do publikacji (maj 2022)
Od 16 maja 2022 r. w Polsce zniesiony został obowiązujący ponad dwa lata stan epidemii. Z tego powodu, pytania dotyczące bezpośrednio skutków pandemii zostały zadane w maju po raz ostatni. W kolejnych miesiącach zadawanie dodatkowych pytań w badaniach koniunktury będzie jednak kontynuowane, a pytania dotyczyć będą m.in. skutków wojny w Ukrainie.
Czytaj dalej
31
maj
Skup i ceny produktów rolnych w 2021 roku
Podstawowe informacje o wielkości skupu produktów rolnych (w zakresie ilości oraz wartości) wg grup produktów. Informacje o cenach skupu oraz cenach uzyskiwanych przez rolników na targowiskach.
Czytaj dalej
Publikacje urzędów statystycznych
31
maj
Koniunktura gospodarcza w województwie podlaskim w maju 2022 r.
Urząd Statystyczny w Białymstoku
W większości badanych obszarów przedsiębiorcy w maju oceniają koniunkturę gorzej niż w kwietniu.
Czytaj dalej
31
maj
Koniunktura gospodarcza, opinie formułowane przez jednostki z siedzibą w województwie KUJAWSKO-POMORSKIM – maj 2022 r.
Urząd Statystyczny w Bydgoszczy
Informacja sygnalna prezentuje ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w województwie kujawsko-pomorskim w maju 2022 r. Zawiera opinie formułowane przez jednostki, których siedziba znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim.
Czytaj dalej
31
maj
Turystyka w województwie pomorskim w 2021 r.
Urząd Statystyczny w Gdańsku
W opracowaniu prezentowane są wyniki stałego badania Głównego Urzędu Statystycznego prowadzonego z częstotliwością miesięczną na formularzu o symbolu KT-1 (Sprawozdanie o wykorzystaniu turystycznego obiektu noclegowego) w województwie pomorskim w 2021 r.
Czytaj dalej
31
maj
Koniunktura gospodarcza w maju 2022 r.
Urząd Statystyczny w Gdańsku
W maju w większości prezentowanych obszarów przedsiębiorcy oceniają koniunkturę pozytywnie. Najbardziej optymistyczne oceny formułowane są przez prowadzących działalność związaną z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi, najbardziej negatywne – przez firmy z sekcji transport i gospodarka magazynowa.
Czytaj dalej
31
maj
Koniunktura gospodarcza w województwie śląskim - maj 2022 r.
Urząd Statystyczny w Katowicach
Informacja dotycząca koniunktury gospodarczej w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu hurtowym i detalicznym, informacji i komunikacji, transporcie i gospodarce magazynowej oraz działalności związanej z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi na podstawie opinii formułowanych przez podmioty gospodarcze z terenu województwa śląskiego.
Czytaj dalej
31
maj
Koniunktura gospodarcza, opinie formułowane przez jednostki z siedzibą w województwie ŚWIĘTOKRZYSKIM – Maj 2022 r.
Urząd Statystyczny w Kielcach
Koniunktura gospodarcza, opinie formułowane przez jednostki z siedzibą w województwie ŚWIĘTOKRZYSKIM – Maj 2022 r.
Czytaj dalej
31
maj
Stan i ruch naturalny ludności w województwie małopolskim w 2021 r.
Urząd Statystyczny w Krakowie
Czytaj dalej
31
maj
Koniunktura gospodarcza, opinie formułowane przez jednostki z siedzibą w województwie małopolskim – maj 2022 r.
Urząd Statystyczny w Krakowie
Czytaj dalej
31
maj
Koniunktura gospodarcza w maju 2022 r.
Urząd Statystyczny w Łodzi
Koniunktura gospodarcza w maju 2022 r. - opinie formułowane przez jednostki, których siedziba znajduje się w województwie łódzkim.
Czytaj dalej
31
maj
Sytuacja społeczno-gospodarcza Łodzi I kwartał 2022 r.
Urząd Statystyczny w Łodzi
Publikacja zawiera podstawowe informacje dotyczące przemian społecznych i gospodarczych w Łodzi oraz relacje do przeciętnych wielkości wojewódzkich w okresach kwartalnych i okresach narastających. Dane dotyczą w szczególności takich zjawisk jak: sytuacja na rynku pracy, warunki życia ludności, działalność gospodarcza, bezpieczeństwo publiczne, pomoc społeczna, finanse przedsiębiorstw, przemysł i budownictwo, transport i handel w podziale na sekcje i działy PKD. Publikacja prezentuje ponadto dane dla Łodzi w ujęciu umożliwiającym ich porównanie z danymi dla województwa oraz w odniesieniu do wybranych miast Polski. Zamieszczone informacje statystyczne wzbogacone zostały częścią analityczną i wykresami.
Czytaj dalej
31
maj
Koniunktura gospodarcza w województwie warmińsko-mazurskim w maju 2022 r.
Urząd Statystyczny w Olsztynie
Koniunktura gospodarcza w województwie warmińsko-mazurskim w maju 2022 r.
Czytaj dalej
31
maj
Koniunktura gospodarcza w województwie opolskim – maj 2022 r.
Urząd Statystyczny w Opolu
W większości badanych obszarów przedsiębiorcy w maju oceniają koniunkturę negatywnie. Jedynie w sekcji zakwaterowanie i gastronomia wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury jest dodatni.
Czytaj dalej
31
maj
Koniunktura gospodarcza w województwie wielkopolskim w maju 2022 r.
Urząd Statystyczny w Poznaniu
W większości badanych obszarów przedsiębiorcy w maju oceniają koniunkturę negatywnie. Pomimo największej poprawy ponownie najbardziej pesymistyczne oceny formułowane są przez prowadzących działalność związaną z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi. Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury jest najwyższy w sekcji informacja i komunikacja. Do badania za bieżący miesiąc – odpowiedzi udzielane w okresie od 1 do 10 dnia bm. – dołączono moduł pytań diagnozujący wpływ pandemii COVID-19 oraz wojny w Ukrainie na koniunkturę gospodarczą (wyniki w Aneksie).
Czytaj dalej
31
maj
Koniunktura gospodarcza w województwie podkarpackim. Maj 2022 r.
Urząd Statystyczny w Rzeszowie
Czytaj dalej
31
maj
31
maj
Stan, ruch naturalny i migracje ludności w województwie podkarpackim w 2021 r.
Urząd Statystyczny w Rzeszowie
Czytaj dalej
31
maj
Stan i ruch naturalny ludności w województwie zachodniopomorskim w 2021 r. - Informacja sygnalna
Urząd Statystyczny w Szczecinie
Według stanu w dniu 31 grudnia 2021 r. liczba ludności województwa zachodniopomorskiego wyniosła
1676,9 tys. osób, co stanowiło 4,4% ogółu ludności Polski i lokowało województwo na 11. miejscu w kraju. Prawie jedna trzecia ludności zamieszkiwała podregion szczeciński.
Czytaj dalej
31
maj
Raport o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa zachodniopomorskiego 2022
Urząd Statystyczny w Szczecinie
Długookresowa analiza zjawisk zachodzących w gospodarce narodowej na terenie województwa oraz prezentacja ich zróżnicowania wewnętrznego w zakresie zjawisk istotnych z punktu widzenia rozwoju społeczno-gospodarczego, tj. kapitału ludzkiego (w tym procesów demograficznych i zasobów pracy), jakości życia mieszkańców, gospodarki, z uwzględnieniem procesów związanych z rozwojem przedsiębiorczości, realizacją inwestycji, produkcji i usług, infrastruktury gospodarki, finansów publicznych, ochrony środowiska. Kategorie przedstawione są w ujęciu dynamicznym (w retrospekcji wieloletniej), a także w relacji do przeciętnych wielkości dla kraju. Analiza statystyczna, spójna pod względem tematycznym dla wszystkich województw, zawiera prezentację zjawisk również w formie graficznej - za pomocą map i wykresów. Przekroje: województwo, podregiony, powiaty, gminy, sekcje i działy PKD 2007.
Czytaj dalej
31
maj
Koniunktura gospodarcza w województwie mazowieckim. Maj 2022 r.
Urząd Statystyczny w Warszawie
W większości badanych obszarów przedsiębiorcy w maju oceniają koniunkturę pozytywnie. Ponownie najbardziej optymistyczne oceny formułowane są przez firmy z sekcji informacja i komunikacja, natomiast najbardziej negatywne – przez prowadzących działalność w zakresie budownictwa.
Czytaj dalej
31
maj
Wybrane dane o podregionach województwa mazowieckiego. 1 kw. 2022 r. Informacje dla poszczególnych podregionów.
Urząd Statystyczny w Warszawie
Nomenklatura Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych opracowana została w oparciu o istniejący zasadniczy trójstopniowy podział kraju na województwa, powiaty i gminy, przy pomocy którego od 1 I 2018 wyodrębnione zostały trzy dodatkowe nieadministracyjne poziomy, w ramach których w Polsce r. funkcjonuje 97 jednostek statystycznych NUTS.
Czytaj dalej
31
maj
31
maj
31
maj
Koniunktura gospodarcza w województwie lubuskim w maju 2022 r.
Urząd Statystyczny w Zielonej Górze
Czytaj dalej
31
maj
Działalność sceniczna i wystawiennicza w województwie dolnośląskim w 2021 r.
Urząd Statystyczny we Wrocławiu
Prezentujemy Państwu po raz pierwszy informację sygnalną o działalności scenicznej i wystawienniczej dolnośląskich instytucji kultury. Ogłoszenie w Polsce w 2020 r. stanu zagrożenia epidemicznego i związane z tym ograniczenia obowiązujące w latach 2020-2021 nie sprzyjały realizacji działań kulturalnych przez podmioty działające w obszarze kultury. Wyniki notowane w 2021 r. były nieco lepsze niż rok wcześniej, choć nadal gorsze niż w 2019 r. i w latach wcześniejszych.
W końcu 2021 r. działalność sceniczną prowadziło 19 instytucji posiadających własny zespół artystyczny (4. lokata w kraju). Dolnośląskie charakteryzowało się wysokim udziałem w kraju pod względem liczby teatrów i instytucji muzycznych (10,3%), przedstawień i koncertów (11,7%) oraz widzów i słuchaczy (8,8%).
Według stanu na koniec 2021 r. w naszym województwie działalność prowadziło 68 muzeów i oddziałów muzealnych 7,2% ogólnej ich liczby w kraju. Dolnośląskie muzea posiadały największą w Polsce liczbę zbiorów (15,9% zbiorów krajowych).
Dolnośląskie jest zdecydowanym liderem, jeśli chodzi o zbiory własne szkła i ceramiki - tutejsze galerie sztuki posiadały 38,3% zasobów krajowych.
Czytaj dalej
31
maj