Organizacja Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization - UNESCO)
Organizacja międzynarodowa będąca agendą ONZ powstała w 1945 roku, z siedzibą w Paryżu. UNESCO jest organizacją, która koordynuje działania służące rozwojowi międzynarodowej współpracy kulturalnej, oświatowej oraz naukowej.
Organizacja aktywnie zabiega o rozwijanie kultury pokoju w świecie. UNESCO stało się promotorem dialogu pomiędzy narodami i cywilizacjami. Podstawowym celem organizacji jest tworzenie warunków do dialogu cywilizacyjnego i kulturowego, opartego na szacunku dla wspólnych wartości, co umożliwia realizację celów, tj. zrównoważonego rozwoju, przestrzegania praw człowieka, wzajemnego szacunku, zniesienia ubóstwa oraz budowania pokoju. Prace UNESCO obejmują pięć sektorów programowych - edukację, nauki przyrodnicze, nauki społeczne i humanistyczne, kulturę oraz komunikację i informację. UNESCO wspiera współpracę międzynarodową we wszystkich powyższych dziedzinach.
Portal z danymi statystycznymi, gromadzonymi przez Instytut Statystyczny UNESCO, ma służyć rozpowszechnieniu i udostępnianiu danych statystycznych poprzez ich grupowanie na poszczególne obszary zagadnień, opatrzenie komentarzami oraz wizualizację. Dane analizować można za pomocą stron zawierających typowe tabele danych statystycznych, ale także stron tematycznych (poświęconych np. poszczególnym Celom Zrównoważonego Rozwoju, udziałowi kobiet w nauce, czy dostępowi do wysokich technologii) lub też stron poświęconych poszczególnym regionom i krajom, z podziałem na dziedziny i zagadnienia.
Polska statystyka publiczna, a w szczególności GUS jako jej krajowy koordynator, zobowiązany jest do udostępniania informacji statystycznej na wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest przekazywanie przez GUS danych do wyspecjalizowanych agencji, w tym Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury. Dla przykładu w 2017 r. do UNESCO przesłano dane dot. filmu, literatury czy osiągnięć edukacyjnych.