Menu
Prezes GUS prowadzi krajowy rejestr podmiotów gospodarki narodowej REGON zgodnie z przepisami ustawy o statystyce publicznej (Dz. U. z 2012r, poz. 591 z późn. zm.). Rejestr podmiotów jest jawny i powszechnie dostępny dla osób trzecich. Oznacza to, że Rejestr REGON jest dostępny w formie wydawanych okresowo katalogów wybranych grup podmiotów wpisanych do rejestru oraz w formie udostępnianych na indywidualne odpłatne zamówienia wyciągów z rejestru. Informacje z rejestru REGON mogą być udostępniane przez urzędy statystyczne lub przez Główny Urząd Statystyczny po złożeniu pisemnego zamówienia.
Z rejestru podmiotów gospodarki narodowej REGON mogą być udostępniane o podmiocie następujące dane:
Takie stanowisko potwierdza także GIODO (Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych) uznając, że określone ustawą o statystyce publicznej dane dotyczące podmiotów zarejestrowanych w systemie Regon mogą być udostępniane wszystkim zainteresowanym zgodnie z przepisami wspomnianej ustawy.
Dane z rejestru REGON udostępniane są nieodpłatnie:
- w uzgodnionym zakresie, niezbędnym do wykonywania statutowych zadań tych organów lub instytucji.
Dane na indywidualne zamówienia kierowane przez podmioty inne od ww. wymienionych są udostępniane odpłatnie (art. 45 ust. 3 ustawy o statystyce publicznej).
Proponujemy skorzystanie z informacji dostępnych na portalu internetowym Głównego Urzędu Statystycznego: www.stat.gov.pl - REGON - Wyszukiwarka podmiotów gospodarki narodowej - wg numeru REGON, numeru NIP lub numeru wpisu w KRS
Jednostką lokalną, w rozumieniu art. 42 ust. 4 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 roku o statystyce publicznej (Dz.U. z 2012, poz. 591, z późn. zm.) jest zorganizowana całość (zakład, oddział, filia) położona w miejscu zidentyfikowanym odrębnym adresem, pod którym lub z którego prowadzona jest działalność co najmniej przez jedną osobę pracującą, przy czym wyjątkowo:
Zmiana w zakresie podmiotowym krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej REGON poprzez objęcie nim wspólników spółek cywilnych wynika z dokonanej przez Ministerstwo Gospodarki nowelizacji przepisów m.in.: ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2012, poz. 591, z późn. zm.). Zmiana przepisów ww. ustawy nastąpiła na podstawie art. 13 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. 2009 r. Nr 18, poz. 97) i jest związana z wprowadzeniem w życie koncepcji „jednego okienka”. W obecnie obowiązującym stanie prawnym, od dnia 31 marca 2009 r., zgodnie z brzmieniem art. 42 ust. 7 ustawy o statystyce publicznej, złożenie wniosku o wpis do rejestru podmiotów oraz wniosku o zmianę cech objętych wpisem dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną następuje na podstawie przepisów o działalności gospodarczej. Dodatkowo przepisy regulujące prowadzenie działalności gospodarczej stanowią, że przedsiębiorcą jest wspólnik spółki cywilnej, a nie sama spółka cywilna.
Wobec powyższego urzędy statystyczne nie mają podstaw prawnych, by odmówić dokonania wpisu w rejestrze REGON przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, który działalność gospodarczą wykonuje wyłącznie w formie spółki cywilnej, odmiennie niż miało to miejsce pod rządami nieznowelizowanej ustawy o statystyce publicznej.
Zgodnie z art. 42 ust. 7 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2012, poz. 591, z późn. zm.), wpisowi do rejestru podmiotów podlegają zarówno wspólnicy spółek cywilnych, jak i spółka cywilna. Przy czym wspólnik spółki jako przedsiębiorca będący osobą fizyczną występuje o wpis lub zmianę wpisu w rejestrze REGON na wniosku CEIDG-1 i w ten sam sposób wykreśla swoją działalność (zakres podmiotowy Centralnej Ewidencji I Informacji o Działalności Gospodarczej odnosi się tylko i wyłącznie do osób fizycznych, które jako przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi mogą prowadzić działalność gospodarczą w wybranej przez siebie formie, tj.: we własnym imieniu, bądź w formie spółki cywilnej, bądź w obu postaciach równocześnie). Natomiast w odniesieniu do spółek cywilnych zgodnie z art. 42 ust. 6 ustawy o statystyce publicznej ich wpis, zmiana danych objętych obowiązkiem wpisu w rejestrze REGON oraz skreślenie z rejestru REGON dokonywane są na podstawie wniosku RG-OP podpisanego przez wszystkich wspólników i złożonego we właściwym terytorialnie dla siedziby spółki urzędzie statystycznym, ponieważ w myśl art. 860 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93,z późn. zm.) spółka cywilna jest stosunkiem zobowiązaniowym opartym na umowie wszystkich wspólników. Złożenie podpisów na wniosku RG-OP przez wszystkich wspólników jest traktowane jako oświadczenie woli w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej lub zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej w tej formie. W związku z tym, że strona może działać przez pełnomocnika (art. 32 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2013 r., poz. 267)) wniosek RG-OP może być podpisany przez osobę legitymującą się upoważnieniami od wszystkich wspólników spółki, (bądź pozostałych wspólników spółki, w przypadku, gdy na wniosku RG-OP podpisał się jeden ze wspólników). Upoważnienia należy dołączyć do wniosku RG-OP.
Aby wykreślić z rejestru REGON jednostkę lokalną należy:
1. w przypadku, gdy dodatkowe miejsce prowadzenia działalności było wpisane do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej zgłosić do CEIDG wniosek CEIDG-1 (w tym część CEIDG-MW) o likwidację dodatkowego miejsca wykonywania działalności, który jest jednocześnie wnioskiem o wykreślenie jednostki lokalnej z rejestru REGON,
2. w przypadku, gdy dodatkowe miejsce prowadzenia działalności nie było wpisane do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej - złożyć, do urzędu statystycznego odpowiedniego dla miejsca zamieszkania osoby fizycznej, wniosek RG-OF o wykreślenie jednostki lokalnej z rejestru REGON.
Zgodnie z par. 6 ust. 5 pkt 2) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie sposobu i metodologii prowadzenia i aktualizacji rejestru podmiotów gospodarki narodowej, w tym wzorów wniosków, ankiet i zaświadczeń oraz szczegółowych warunków i trybu współdziałania służb statystyki publicznej z innymi organami prowadzącymi urzędowe rejestry i systemy informacyjne administracji publicznej (Dz. U. z 1999 r. Nr 69, poz. 763 z późn. zm.) nie powoduje nadania nowego numeru identyfikacyjnego REGON likwidacja i ponowne podjęcie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną.
Zgodnie z par. 6 ust. 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie sposobu i metodologii prowadzenia i aktualizacji rejestru podmiotów gospodarki narodowej, w tym wzorów wniosków, ankiet i zaświadczeń oraz szczegółowych warunków i trybu współdziałania służb statystyki publicznej z innymi organami prowadzącymi urzędowe rejestry i systemy informacyjne administracji publicznej (Dz. U. 1999 Nr 69, poz. 763, z późn. zm.) przekształcenie spółki handlowej (np. jawnej) w inną spółkę handlową (np. w spółkę z o.o.) nie powoduje zmiany numeru REGON.
Krajowy rejestr urzędowy podmiotów gospodarki narodowej REGON obejmuje: osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą - w tym osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne.
Pojęcie osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o statystyce publicznej jest znacznie szersze niż np. w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej – regulującej podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej na terytorium RP – gdyż obejmuje zarówno osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a co za tym idzie wpisane do CEIDG, jak też dodatkowo inne osoby prowadzące działalność na własny rachunek oraz w celu osiągnięcia zysku, a także osoby prowadzące indywidualne gospodarstwo rolne.
Zgodnie z brzmieniem art. 42 ust. 6 ustawy dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (DZ.U. z 2012, poz.591 z późn. zm.) - przed zmianą wprowadzoną ustawą z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która weszła w życie 31 marca 2009 r. - wpis do rejestru podmiotów indywidualnych gospodarstw rolnych następował na podstawie wykazów tych gospodarstw przekazywanych urzędom statystycznym właściwym dla miejsca położenia gospodarstwa przez urzędy gmin na podstawie odrębnej ustawy. W oparciu o powyższe przepisy dokonano wpisu indywidualnych gospodarstw rolnych w 2000 r. (wg. stanu dokumentacji gmin na dzień 15 maja 1999 r.) - z tym, że wpis taki mógł zostać dokonany tylko w przypadku, gdy urząd gminy przekazał pełną informację o osobie prowadzącej gospodarstwo. Ostatnia aktualizacja ww. wykazów przez urzędy gmin miała miejsce w 2001 r., a aktualizacja rejestru REGON uzyskanymi w jej trakcie danymi w latach 2001-2003. Informacje o podmiotach wpisanych w rejestrze REGON można sprawdzić m.in. na stronie internetowej GUS http://bip.stat.gov.pl/dzialalnosc-statystyki-publicznej/rejestr-regon/.
Obecnie podstawę wpisu do rejestru REGON osób fizycznych prowadzących indywidualne gospodarstwa rolne stanowi wniosek składany na formularzu RG-OF „Wniosek o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, o zmianę cech objętych wpisem, o skreślenie wpisu osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą lub jej jednostki lokalnej niepodlegających wpisowi do CEIDG”, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie sposobu i metodologii prowadzenia i aktualizacji rejestru podmiotów gospodarki narodowej, w tym wzorów wniosków, ankiet i zaświadczeń, oraz szczegółowych warunków i trybu współdziałania służb statystyki publicznej z innymi organami prowadzącymi urzędowe rejestry i systemy informacyjne administracji publicznej (Dz. U. 1999 Nr 69, poz. 763, z późn. zm. ). Wniosek ten jest dostępny m.in. na stronie internetowej GUS: http://bip.stat.gov.pl/dzialalnosc-statystyki-publicznej/rejestr-regon/formularze-regon-papierowe/, powinien on zostać złożony w urzędzie statystycznym (albo w jego oddziale) działającym w województwie, na którego terenie osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania. Do wniosku dołącza się odpis, wyciąg lub zaświadczenie z właściwego rejestru albo ewidencji albo dokumenty określone przepisami innych ustaw, potwierdzające powstanie podmiotu lub podjęcie działalności albo zmianę cech objętych zgłoszeniem do rejestru podmiotów. Informujemy, że Główny Urząd Statystyczny i Urzędy Statystyczne udostępniają informacje zawarte w rejestrze REGON – zakres i tryby udostępniania danych regulują przepisy: · art. 44 – 45 i 45 a ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz.U.z 2012, poz. 591 z późn. zm.). Jednocześnie informujemy, że wydanie zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON indywidualnemu gospodarstwu rolnemu następuje – zgodnie z Art. 43 ust. 3 ustawy o statystyce publicznej – na wniosek prowadzącego gospodarstwo. W sprawie wpisu, zmian we wpisie do rejestru REGON lub wydania zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON należy kontaktować się bezpośrednio z właściwym terytorialnie urzędem statystycznym (dane adresowe urzędów statystycznych dostępne są na stronie internetowej GUS http://stat.gov.pl/urzedy-statystyczne/.
Wykreślenie z rejestru REGON osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą następuje na podstawie danych z wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), który przedsiębiorca składa za pośrednictwem formularza elektronicznego dostępnego na stronie internetowej CEIDG lub w wybranym urzędzie gminy osobiście lub listem poleconym. Ponadto wykreślenie osoby fizycznej może nastąpić na podstawie decyzji o skreśleniu z ewidencji działalności gospodarczej dotyczącej ww. działalności gospodarczej lub odpisu skróconego aktu zgonu osoby fizycznej, która prowadziła taką działalność. Jeden z wymienionych powyżej dokumentów powinien być złożony do właściwego urzędu statystycznego.
Status działalności gospodarczej można sprawdzić (w zależności od typu przedsiębiorcy) w CEIDG, bądź w rejestrze przedsiębiorców (KRS).
Wpis, zmiana wpisu lub skreślenie z rejestru REGON podmiotów wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego m.in. spółki akcyjnej, z wyłączeniem rejestru dłużników niewypłacalnych i podmiotów, o których mowa w art. 49a ust. 1 o Krajowym Rejestrze Sądowym, następuje na podstawie danych przekazywanych do rejestru REGON drogą elektroniczną z KRS, a w zakresie danych uzupełniających wymienionych w art. 42, ust. 3a, pkt 2 ustawy o statystyce publicznej - z CRP KEP. W związku z powyższym zmiana adresu siedziby w rejestrze REGON podmiotu wpisanego do KRS nastąpi po złożeniu przez podmiot odpowiedniego formularza o zmianę danych w KRS oraz przesłaniu przez KRS tych informacji drogą elektroniczną do GUS.