Projekt SISP-2 stanowił merytoryczne uzupełnienie projektu „System Informacyjny Statystyki Publicznej (SISP)”, który znajdował się w Planie Informatyzacji Państwa w ramach wykazu sektorowych projektów teleinformatycznych.
System Informacyjny Statystyki Publicznej (jako efekt dwóch projektów) stanowił istotny element infrastruktury informacyjnej państwa, zapewniający podmiotom życia społeczno-gospodarczego oraz obywatelom dostęp do informacji statystycznych, standardów informacyjnych oraz możliwość wywiązywania się z obowiązków sprawozdawczych w formie elektronicznej.
Wartość projektu: 80 522 640,32 złotych.
Projekt SISP-2 wypełniał cele priorytetów 1 i 2 określone w Planie Informatyzacji Państwa na lata 2007 – 2010, tj. stanowił wkład w unowocześnienie państwa polskiego, uczynienie go bardziej przyjaznym dla obywateli i podmiotów gospodarczych oraz w racjonalizację wydatków administracji publicznej na rzecz jej informatyzacji i rozwoju społeczeństwa informacyjnego poprzez:
- Uproszczenie procedur administracyjnych w procesach obsługi osób fizycznych i podmiotów gospodarczych przez instytucje administracji publicznej, a w tym umożliwienie zastąpienia zbierania przez statystykę publiczną części danych statystycznych od zobowiązanych podmiotów (jednostek sprawozdawczych) poprzez pozyskiwanie odpowiednich danych ze zbiorów danych administracyjnych.
- Usprawnienie i upowszechnienie elektronicznej drogi dostępu do usług administracji publicznej i do informacji publicznej poprzez budowę internetowego dwujęzycznego systemu informacji skierowującej do systemów informacyjnych statystyki i systemów resortowych.
- Modernizację funkcjonalną systemu teleinformatycznego GUS w zakresie obsługi przekazywania zbiorów danych statystycznych do Eurostatu, ONZ, OECD i innych organizacji międzynarodowych, aby obniżyć koszty przygotowania tych zbiorów do transmisji zgodnie z wymaganymi zawartościami i formatami oraz zapewnić zgodność ze standardami międzynarodowymi i zaleceniami UE.
Cele projektu SISP-2, jako merytorycznego uzupełnienia projektu SISP, wzmacniły osiągnięcie celu głównego określonego dla projektu SISP w Planie Informatyzacji Państwa 2007-2010:
- Zwiększenie roli systemu statystyki publicznej w infrastrukturze informacyjnej państwa poprzez wdrożenie e-Statystyki, tj. umożliwienie przez system statystyki publicznej komunikowania się i świadczenia usług za pośrednictwem Internetu, co powinno zapewnić:
- obywatelom, podmiotom gospodarczym, instytucjom społecznym i administracyjnym – bezpośredni elektroniczny dostęp do informacji statystycznej i standardów informacyjnych,
- wszystkim zobowiązanym jednostkom – możliwość wypełniania obowiązków statystycznych na drodze elektronicznej.
Wymienione cele bezpośrednie projektu SISP-2 były spójne z celem 7. osi priorytetowej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, którym jest – poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej poprzez zwiększenie dostępności zasobów informacyjnych administracji publicznej oraz usług publicznych w formie cyfrowej dla obywateli i przedsiębiorców.
Projekt SISP-2 mieścił się wśród typów projektów preferowanych dla 7. osi priorytetowej PO IG, które określono następująco:
- Budowa współpracujących elektronicznych platform usług publicznych, na których dostępne będą eUsługi dla obywateli i przedsiębiorstw m.in.: zabezpieczenie społeczne, podatki, zamówienia publiczne, rejestracja działalności gospodarczej, rejestry sądowe, ochrona zdrowia, ochrona środowiska,
- Przebudowa i dostosowanie rejestrów państwowych, zasobów i systemów informatycznych administracji publicznej do współdziałania, w celu ich usprawnienia, integracji i umożliwienia świadczenia usług drogą elektroniczną, zapewnienie zintegrowanej infrastruktury teleinformatycznej administracji publicznej dla jednostek administracji centralnej i jednostek samorządu terytorialnego,
- Rozwój systemów informacji publicznej.
Efektem prac nad Projektem SISP-2 było stworzenie usług, których uruchomienie pozwoliło osiągnąć wymienione cele.
Realizacja Projektów SISP i SISP-2 pozwoliła służbom statystyki publicznej na przeprowadzenie największej od wielu lat modernizacji systemu realizacji badań statystycznych mających status oficjalnych statystyk oraz pozwoliła usprawnić oraz rozszerzyć ofertę informacyjną dla użytkowników informacji statystycznych.
Realizacja Projektów SISP i SISP-2 była jednocześnie okazją do pozyskania nowych umiejętności z zakresu realizacji projektów oraz możliwości jakie wiążą się z wykorzystaniem najnowszych technologii informatycznych.
Z nowych usług stworzonych dzięki Projektowi SISP-2 korzysta coraz szersze grono odbiorców zarówno indywidualnych, jak i instytucjonalnych z kraju i zagranicy.
Na dzień 29 lutego 2016 roku 1 474 948 osób korzystało ze stworzonych usług.