Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Zachorowania na niektóre choroby zakaźne

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
11.04.2024
Gruźlica płuc

Częstotliwość publikacji:  roczna

Okres obserwacji: dane roczne

Dostępny szereg czasowy:  2009-2022

Przekrój: Polska; płeć, grupy wieku

Definicje pojęć: 

Gruźlica jest chorobą zakaźną wywołaną przez prątki należące do Mycobacterium tuberculosis complex. Najczęstszą postacią gruźlicy jest gruźlica płuc, ale zmiany gruźlicze mogą występować w każdym narządzie ciała (gruźlica pozapłucna).

Wyjaśnienia metodologiczne:  Dane dotyczą przypadków zarejestrowanych w ciągu roku (nowe zachorowania i wznowy).

Źródło danych, zestaw danych, gestor:  Krajowy Rejestr Zachorowań na Gruźlicę prowadzony przez Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc; opracowanie wyników badań – Główny Urząd Statystyczny.

Dostępne formaty plików:  xlsx, csv

Kiła

Częstotliwość publikacji:  roczna

Okres obserwacji: dane roczne

Dostępny szereg czasowy:  2009-2022

Przekrój: Polska; płeć, grupy wieku

Definicje pojęć: Kiła to choroba weneryczna przenoszona drogą płciową wywoływana przez bakterię Treponema pallidum (krętka bladego). Kiła ma kilka stadiów: kiłę pierwotną (pierwszy etap), kiłę wtórną, kiłę utajoną. Istnieje również kiła wrodzona gdy zakażona matka przenosi kiłę na dziecko w okresie płodowym lub w trakcie porodu.

Wyjaśnienia metodologiczne: Dane dotyczą nowo zarejestrowanych pacjentów w poradniach skórno-wenerologicznych oraz korzystających z opieki w roku sprawozdawczym.

Wyjaśnienia metodologiczne: Wskaźnik na 100 tys. ludności odnosi się do danej grupy wieku.

Źródło danych, zestaw danych, gestor: Zestaw danych Ministerstwa Zdrowia, Centrum e-Zdrowia; opracowanie wyników badań – Główny Urząd Statystyczny.

Dostępne formaty plików:  xlsx, csv


Odra

Częstotliwość publikacji:  roczna

Okres obserwacji:  dane roczne

Dostępny szereg czasowy: 2010-2021

Przekrój: Polska, charakter miejscowości. W związku ze znikomą liczbą zachorowań na odrę w Polsce w 2020 r. (29 przypadków, zapadalność na 100 tys. ludności - 0,08) oraz w 2021 r. (13 przypadków, zapadalność na 100 tys. ludności - 0,03) dane są prezentowane wyłącznie w przekroju ogółem miasto/wieś”.

Definicje pojęć: Odra to ostra wirusowa choroba zakaźna.

Definicje pojęć:  Zapadalność jest to częstotliwość występowania nowych przypadków choroby w badanej zbiorowości.

Jedynym źródłem zakażenia jest chory człowiek. Zakażenie szerzy się głównie drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej. Bardzo rzadko zakażenie następuje drogą pośrednią przez  przedmioty świeżo zanieczyszczone wydzieliną z jamy nosowo-gardłowej.

Wirusy odry dostają się do organizmu przez usta lub nos oraz przez spojówki. Po namnożeniu w błonach śluzowych przedostają się do różnych organów, tj.: skóry, nerek, żołądka, jelit, wątroby.

Okres wylęgania wynosi najczęściej od 10 do 12 dni.

Wyjaśnienia metodologiczne:  Dane dotyczą przypadków obowiązkowo zgłaszanych przez lekarzy do inspekcji sanitarnej.

Źródło danych, zestaw danych, gestor:  Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - Państwowy Instytut Badawczy Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru; opracowanie wyników – Główny Urząd Statystyczny.

Dostępne formaty plików:   xlsx, csv

Do góry

Newsletter