Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Zachorowania na niektóre choroby zakaźne

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
28.01.2020
Gruźlica, Kiła

Częstotliwość wydania: roczna

Definicje: Gruźlica to choroba zakaźna, powodowana przez zakażenie prątkami gruźlicy. Kiła to choroba weneryczna przenoszona drogą płciową wywoływana przez bakterię Treponema pallidum (krętka bladego).

Przekroje: Płeć; Wiek; szereg czasowy 2009-2018

Źródło: Ministerstwo Zdrowia


Odra

Częstotliwość wydania: roczna

Definicje: Zachorowalność jest to częstotliwość występowania nowych przypadków choroby w badanej zbiorowości. Odra to ostra wirusowa choroba zakaźna. Jedynym źródłem zakażenia jest chory człowiek. Zakażenie szerzy się głównie drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej. Bardzo rzadko zakażenie następuje drogą pośrednią przez przedmioty świeżo zanieczyszczone wydzieliną z jamy nosowo-gardłowej.

Wirusy odry dostają się do organizmu przez usta lub nos oraz przez spojówki. Po namnożeniu w błonach śluzowych przedostają się do różnych organów, tj.: skóry, nerek, żołądka, jelit, wątroby. 
Okres wylęgania wynosi najczęściej od 10 do 12 dni.

Przekroje: Obszar, płeć, grupy wieku, szereg czasowy 2010-2018

Źródło: PZH – Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego

Do góry

Newsletter