Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Ubóstwo w Polsce w latach 2021 i 2022

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
Data publikacji: 14.12.2023

Niniejsza publikacja zawiera najważniejsze, aktualnie dostępne dane na temat zasięgu i społecznego zróżnicowania ubóstwa i niedostatku w Polsce a także pokazuje sytuację w naszym kraju na tle innych krajów Unii Europejskiej. W przypadku informacji dotyczących państw członkowskich Unii Europejskiej korzystano z bazy danych Eurostatu. W publikacji skupiono przede wszystkim uwagę (choć nie tylko) na podstawowych miarach ubóstwa opartych na kryteriach wydatkowych (bazujących na wynikach Badania budżetów gospodarstw domowych) i dochodowych (dotyczy wykorzystania wyników badania EU-SILC). Uwzględniono także aspekty deprywacji materialnej i społecznej. Tytułem uzupełnienia, oprócz miar o charakterze obiektywnym zaprezentowano również dane dotyczące subiektywnej oceny sytuacji materialnej. W publikacji oprócz przedstawienia najbardziej aktualnych danych dotyczących ubóstwa i niedostatku w Polsce za lata 2021-2022 omówiono także kierunki zmian zasięgów ubóstwa i deprywacji materialnej i społecznej w dłuższej perspektywie czasowej.

Przekroje: wybrane cechy demograficzno-społeczne gospodarstw domowych i osób, podział kraju na miasto i wieś, klasy wielkości miast
Do góry

Newsletter