Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Mieszkańcy Polski o swojej jakości życia

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
03.09.2014

Wstępna analiza wyników Europejskiego badania dochodów i warunków życia 20131

W ostatnich latach następuje stopniowy wzrost znaczenia wskaźników subiektywnych w badaniach nad jakością życia, prowadzonych zarówno przez statystykę publiczną, jak i organizacje międzynarodowe oraz ośrodki badawcze. Wskaźniki samopoczucia oraz zadowolenia z różnych aspektów życia osobistego i społecznego  traktowane są jako ważny  element monitorowania sytuacji społecznej. Tego rodzaju mierniki stanowią  pomocne narzędzie w planowaniu i ocenie konkretnych polityk społeczno-ekonomicznych, gdyż umożliwiają m.in. porównanie, na ile oceny postrzeganej jakości życia, tego „co ludzie myślą o tym jak się im żyje”,  są zbieżne  z ocenami  bazującymi na tzw. „twardych” (obiektywnych) danych2.

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na porównywalne na poziomie wszystkich krajów Unii Europejskiej informacje dotyczące subiektywnej jakości życia, podjęto decyzję o włączeniu zestawu pytań (tzw. modułu) dotyczących tej problematyki do realizowanego w 2013 r.  Europejskiego badania dochodów i warunków życia. W notatce przedstawione zostały opracowane przez GUS wyniki polskiej edycji badania modułowego. Dane dla wszystkich krajów Unii Europejskiej Eurostat planuje opublikować w 2015 r. 


[1] Opracowanie odnosi się do wyników badania modułowego dotyczącego subiektywnego dobrobytu, przeprowadzonego w ramach badania EU-SILC 2013.

[2] Osobom zainteresowanym innymi niż subiektywne wskaźniki jakości życia w Polsce polecamy opracowanie Jakość życia w Polsce. Edycja 2014. Publikacja ta stanowi syntetyczną prezentację aktualnie dostępnych wskaźników jakości życia, wyliczanych na podstawie badań prowadzonych przez GUS.

Do góry

Newsletter