Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Wynikowy szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych1) w 2016 roku

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
21.12.2016

Wynikowy szacunek produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2016 r. przedstawia się następująco:

  • zbiory zbóż ogółem ocenia się na 30,1 mln t, tj. około 8% więcej od zbiorów ubiegłorocznych;
  • zbiory  zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi szacuje się na 25,8 mln t, tj. o około 5% więcej od uzyskanych w 2015 r.;
  • zbiory rzepaku i rzepiku ocenia się na blisko 2,2 mln t, tj. o około 20% mniej od zbiorów ubiegłorocznych;
  • zbiory ziemniaków (łącznie z produkcją w ogrodach przydomowych) szacuje się na ok. 8,8 mln t, tj. o około 39% więcej od zbiorów uzyskanych w roku ubiegłym;
  • zbiory buraków cukrowych ocenia się na 13,0 mln t, tj. o około 39% więcej od zbiorów uzyskanych w 2015 r.;
  • zbiory warzyw gruntowych ocenia się na blisko 4,5 mln t, tj. o ok. 18% więcej od zbiorów uzyskanych w roku ubiegłym;
  • tegoroczne zbiory owoców z drzew szacuje się na ok. 4,1 mln t, tj. o ok. 13% więcej od zbiorów ubiegłorocznych;
  • zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na blisko 0,6 mln t, tj. o około 10% więcej od zbiorów uzyskanych w roku 2015.

1)Informacja zawiera rezultaty wynikowego szacunku plonów i zbiorów zbóż, rzepaku i rzepiku, ziemniaków, buraków cukrowych, warzyw gruntowych i owoców, III pokosu traw łąkowych opracowane na podstawie: wstępnych wyników badania struktury gospodarstw rolnych przeprowadzonego w ok. 180 tys. gospodarstw indywidualnych, reprezentacyjnego badania plonów zbóż oraz rzepaku i rzepiku w ok. 18 tys. gospodarstw indywidualnych, a także badania reprezentacyjnego plonów ziemniaków, buraków cukrowych, kukurydzy na ziarno i zielonkę oraz z łąk trwałych - również w 18 tys. gospodarstw indywidualnych, sprawozdawczości z gospodarstw osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, ekspertyz rzeczoznawców terenowych i centralnych GUS.

Wyjdź z archiwum

Do góry

Newsletter